A kiindulási pont a fogszuvasodás - A fogzománc az emberi szervezet legkeményebb szövete, felületén állandó biokémiai folyamatok mennek végbe. A fogszuvasodás által károsodott fogszövetet végső soron idegen testekkel pótolják a fogorvosnál. Cél, hogy helyreállítsák a fog anatómiai formáját, és ezáltal optimális feltételeket teremtsenek a rágás közbeni működéséhez, másrészt megakadályozzák a fogszuvasodás terjedését.
A fogszuvasodás első tünetei
A fogszuvasodás az egyik leggyakoribb fogászati probléma, amellyel az emberek találkoznak. A legtöbb ember a fogszuvasodást így érzékeli: egy kis fekete folt a fogon, amely folyamatosan nő. De kevesen tudják, hogy a fogszuvasodás nem az elszíneződéssel kezdődik, hanem sokkal korábban.
A fogszuvasodás fő oka a nem megfelelő fogápolás. Ha nem ápoljuk optimálisan a fogakat és nem veszünk részt 6-12 havonta rendszeres fogászati szűrésen ill. fogkő eltávolításon, a fogak könnyen romlanak. Ráadásul a fogszuvasodásnak genetikai okai is lehetnek, és több tényező is negatív szerepet játszhat - pl. a terhesség önmagában növeli a fogszuvasodás kockázatát.
A fogszuvasodás tünetei - az első jelek a járatlan szem számára nem könnyen láthatóak, csak egy fogorvosi vizsgálat során derülnek ki. A korai stádiumban a fogszuvasodás csak a fog belsejében fordul elő. Éppen ezért a fogorvosnak szüksége van egy úgynevezett panoráma röntgenre, amely időben jelzi az esetleges problémákat. Ezután felmérik a fogak állapotát, gondosan megvizsgálják, hogy megtalálják azokat a területeket, ahol a zománc felpuhulhat vagy elvékonyodhat.
Fogtömések árai
Kezelés | Ár |
---|---|
Fogtömés esztétikus tömőanyaggal | 25.000 Ft - 40.000 Ft |
Hosszútávú ideiglenes tömés / csonk felépítés | 20.000 Ft |
Ha a fogszuvasodás már előrehaladott stádiumban van, hideg és meleg ételek, italok fogyasztása során fogérzékenységet vagy erős fájdalmat tapasztalhatunk. Ez azt jelenti, hogy a fogszuvasodás már közel van a fogidegekhez, és egyre sürgetőbbé válik a fogorvosi időpont egyeztetése. Ha már fekete szuvas réteget látunk, akkor a fogszuvasodás elkezdte emészteni a fogat. Ebben az esetben a szuvasodás könnyen átterjedhet a szomszédos fogakra, a fog egy része letörhet, gyulladás érheti a fogat, amikor aztán már gyökérkezelést is kell végezni.
A fogszuvasodás megelőzése valójában meglehetősen egyszerű: a betegség okaival és kockázati tényezőivel kell kezdeni. A fogszuvasodás megelőzése olyan lépéseket tartalmaz, amelyeket mindenki maga végezhet, és természetesen vannak olyan intézkedések, amelyeket csak a fogorvosok végezhetnek.
- Rendszeres fogászati ellenőrzés és professzionális fogtisztítás.
- Naponta kétszer gondosan ápolja fogait (fogkefével és fluortartalmú fogkrémmel).
- Naponta egyszer használjon fogselymet vagy fogköz tisztító-kefét).
- Használjon szájvizet naponta egyszer.
Mikor kap valaki esztétikus fogtömést?
A fogtömés akkor szükséges, ha: a fogzománc felülete károsodik. Ez leggyakrabban a fogszuvasodás miatt következik be. A megfelelő száj- és fogápolás, az egészséges táplálkozás és a rendszeres fogászati ellenőrzés segít megelőzni a problémákat, de a fogszuvasodás azonban bárkinél előfordulhat. A fogzománc károsodása esetén megnő az esélye annak, hogy a fog belső, érzékeny részei is megsérülnek. Az igazán mély fogszuvasodás a fogideg (pulpa) elhalásához is vezethet! Ha korán felkeresünk fogorvost, az esztétikus tömés megakadályozza a fertőzés terjedését, ami azt jelenti, hogy a fogkorona érzékeny belső részei (dentin és pulpa) nem sérülnek. Emiatt javasolt a fogszuvasodás (vagy egyéb panasz) első jele esetén fogorvoshoz fordulni.
A fogszuvasodás gyógyító kezelése rutin profilaxis a fogászatban, amely több specifikus szakaszból áll:
- Felületi fogszuvasodás: barázdazárással kezelve (első tisztítás és végül vékony réteg kompozit felhordása a fogfelszínre - ugyanaz az anyag, mint az esztétikus kompozit tömések esetében
- Perforált fog: esztétikus fogtömés (kompozitból)
- Ha fogszuvasodás már elérte az idegeket: gyökérkezelés szükséges
Az esztétikus fogtömések teljesen fogszínű, fényaktivált kompozitokból készülnek, és alkalmasak kis- és közepes méretű szuvasodás kezelésére - az elülső fogak területén és az őrlőfogakban is. Mélyebb üregek esetén alapozót helyeznek a tömés alá, hogy megvédjék a pulpa-dentin komplexet. A több oldalról törött, elszürkült metszőfogak optimálisan korrigálhatók a tömésekhez használt kompozit töltőanyagokból készült direkt héj segítségével. A kompozit anyaggal (műanyag-kerámia keverék) a teljes fogfelületet több rétegben is be lehet vonni, így minden esztétikai hiba tökéletesen elfedhető. Minden réteget speciális polimerizációs lámpával kell megvilágítani az optimális kötés elérése érdekében. A végső polírozás során a fogfelületet hibátlanul fényesre polírozzuk, így az eredeti fog természetes fényét hozzuk létre.
Az esztétikai fogtömés folyamata
A fogszuvasodás a fog kilyukadását okozza, de a károsodott foganyag eltávolítása után a lyuk még nagyobb, mint korábban, és szabálytalan formája miatt ilyen állapotban a fogtömés elkészítésére még nem alkalmas. Az esztétikus fogtömés elkészítéséhez a fogorvosnak üreget kell kialakítania a szabálytalan szuvas lyukból. Az előkészítése után létrejövő üreget orvosilag cavitas-nak nevezik.
Az esztétikus fogtömés az egyik legelterjedtebb fogászati beavatkozás, szinte mindenkinek volt már élete során fogszuvasodása. Hogyan is történik az esztétikus fogtömés? Először a fogorvos fúróval kifúrja a fogat, majd esztétikus tömést helyez el benne – erre a két dologra emlékeznek leggyakrabban a betegek. Valószínűleg azért, mert sokan szándékosan akarják elterelni a figyelmét a folyamatról, és nem is gondolnak arra, mit csinál a fogorvos a szájban a kezelés alatt. De az esztétikus fogtömés nem olyan egyszerű, hogy csupán két lépésből álljon.
Esztétikus fogtömés lépésről lépésre
- Helyi érzéstelenítést követően, a szuvas foganyagot el kell távolítani, amihez fogászati fúró használata szükséges. Az esztétikus fogtömés folyamatának ez a része kellemetlen szagú, azonban ez a lépés nem tart tovább 1-2 percnél.
- Fertőtlenítés. Az üreget vegyileg is meg kell tisztítani, hogy a fertőző baktériumok ne maradjanak a fogban, hogy további fájdalmat okozzanak.
- Most megtörténik a ragasztóréteg foto polimerizációja. Ez a folyamat 10 másodpercet vesz igénybe.
- A speciális kompozitból készült bélés (alapozó) behelyezése. Ez lezárja és szigeteli a dentint – és jó alapot biztosít az esztétikus fogtöméshez is.
- Most a lyuk hozzávetőleges oldalai meg vannak építve. Erre a célra fogszínű tömőanyagot használnak.
- Egy réteg fogszínű töltőanyagot alkalmazunk.
- Maga az esztétikus fogtömés, ahol a tömés rétegről rétegre épül fel, minden réteg 10 másodpercig foto polimerizálódik (szilárdul).
- A fogorvos a polírozással kialakítja az esztétikus fogtömés végleges formáját. Fontos, hogy a tölteléket az optimális harapásmagasság eléréséig csiszoljuk. A harapásmagasság a felső és az alsó állkapocs közötti függőleges távolság az utolsó harapásban. A fogorvosnak szüksége van a páciens segítségére, mert csak ő érzékeli, ha valami nem stimmel a harapás magasságával, felületével, ha a tömés egy része karcolja a szájüreg nyálkahártyáját stb. A fogorvos mindent kijavít, amit a páciens kér.
A folyamat csak akkor fejeződik be, ha minden optimális állapotban van és jól érzi magát. Minden óvatosság ellenére előfordulhat, hogy a töltelék kissé túl magas marad, ami kisebb kellemetlenségeket okozhat. Ebben az esetben a páciensnek ismét fel kell keresnie a fogorvost a tömés korrigálása érdekében.