Tartalomjegyzék
Tartalom

Tartalom

A fogászati implantátumoknak köszönhetően napjainkban már megfizethető áron, biztonságos megoldásokkal valósíthatjuk meg az önbizalmat adó szép mosolyt.
Továbbiak

Mi az a fogászati implantátum?

A fogászati implantátum egy spirál alakú mesterséges titán csavar, ami pótolhatja az elveszett fog gyökerét, ezt ültetik be a hiányzó fog vagy fogak helyére a csontba. A fogászati implantátum bio-kompatibilis anyagból készül, hogy könnyen és gyorsan beépüljön a szervezetbe és később kiváló alapot adjon a készítendő korona, híd vagy protézis elkészítéséhez. A leggyakrabban használt implantátum két részből áll. Az egyik a spirális rész (gyökér), amely áthatol a csonton, a másik a felépítmény, azaz az implantátumfej, amelyre később a koronát vagy hidat helyezik. Az implantátumokhoz rögzített fogpótlások megfelelnek a legmagasabb esztétikai követelményeknek, úgy működnek és olyannak látszanak, mint az eredeti fogak.

Implantátum + felépítmény + koronaFogászati implantátum részei

A fog beültetés fő előnyei

  • Ezzel a megoldással pótolhatók a hiányzó fogak anélkül, hogy le kellene csiszolni a mellettük lévő fogakat
  • Megfelelő gondozás mellett az implantátumokra rögzített fogpótlások hosszú ideig, akár évtizedekig használhatók 
  • A fogbeültetés mind esztétikailag, mind pedig funkcionálisan a legjobb módszer a hiányzó fogak pótlására
  • Az elvesztett fog pótlása nem csak a szép mosoly, hanem a fogakat körülvevő csont épsége szempontjából is fontos.

Annak érdekében, hogy a csont egészséges maradjon, állandó stimulációra van szüksége, különben sorvadni kezd. A csontvesztés további következményekkel is járhat, mint például a rágási és beszédfunkciók károsodása.

Bár a költségek magasabbak, mint az egyszerűbb protézisek árai, a legjobb esetben egy adott fog gyökerét csak egyszer kell cserélnünk, így egy meglévő protézisnek egy életre szóló stabilitást adunk.

Mikor szükséges a fogászati implantátum?

A beültetés elvileg bármilyen típusú fogvesztés esetén opció lehet. Például egy fog elveszhet baleset vagy betegség miatt. A nagy probléma itt az esztétikus megjelenésen kívül az, hogy a hiányzó fog az állcsont károsodását okozza, mert nincs terhelés alatt. Ez viszonylag gyorsan, hónapokon belül megtörténik, ezért nagyon fontos, hogy a lehető leggyorsabban cselekedjünk. Ezért a fogászati implantátumot a fogvesztés után – és a gyógyulási időt figyelembe véve - a lehető legkorábban be kell helyezni. Ez a kis csavar mesterséges foggyökérként szolgál, és szilárdan rögzíti a fogsort az állkapocsban. 

A műfogsor implantációval történő rögzítése egy alaposan megtervezett folyamat, amely komoly átgondolást igényel. Alaposan összehangolt munkát igényel két tudományág között. Az egyik a fogorvos, aki elkészíti a protézist, a másik az implantológus (manapság dento-alveoláris sebész) vagy ahogy korábban hívtuk, szájsebész. Rendelőnkben egy előzetes konzultáció során minden olyan tényt megtudunk, ami a kezelési folyamat meghatározásához szükséges. A páciens általános egészségi állapotáról, az esetleges betegségekről és a szedett gyógyszerekről való tájékoztatást követően a szakorvos tervet készít a fogpótlás elkészítésére.

Az implantátumok helyzetét az implantológussal közösen tervezzük meg. Ehhez gipszminta vizsgálata, 3D CT felvétel, röntgen, nagyon alapos fogászati vizsgálat, esetleg egyéb speciális vizsgálatok szükségesek. A fogbeültetés előfeltétele a megfelelő szájhigiénia. Ez azt jelenti, hogy a hiányzó fogban vagy körülötte csak tökéletes, egészséges szövet lehet. Ebből a szempontból például a kezeletlen fogágybetegség (parodontitis) kizáró ok, és a beültetés előtt teljes körűen kezelni kell. Ha a szájüreg állapota jó, akkor még egy feltételt kell ellenőrizni: van-e elég csont a beavatkozás elvégzéséhez?

A beültetés lényege, hogy a páciens állcsontjába titán csavart ültetnek be – ez pótolja a hiányzó fog gyökerét. Sikeres beültetés után a csavart csont veszi körül, amivel összenő a gyógyulási idő során, majd felépítményt helyeznek a csavarba. A sikeres fogbeültetés és különösen az implantátum pontos stabilitása a természetes fogakhoz hasonlóan a megfelelő mennyiségű és minőségű csontozatot feltételezi. A kezelés előtt 3-dimenziós CT-vizsgálattal ellenőrizzük, hogy ez megvan-e. Szükség esetén a hiányzó csontot megfelelő eljárással (csontpótlás) pótoljuk.

A fogászati implantátumok előnyei

A fogászati implantátum teljes mértékben képes az eredeti fog pótlására. A fogászati implantátum a legjobb módja egy vagy több fog egyidejű cseréjének (híd), de a fogsor rögzítésének is.

  • Helyettesítik az elvesztett gyökeret, és kiváló minőségű utánzatnak tekinthetők. Jótékony hatással vannak a szomszédos fogakra is, mivel védik és erősítik azokat. Nagy előnye a harapási és rágóképesség közel 100%-os regenerációja. Ennek eredményeként az állcsont elvesztése, vagy akár a sinus maxilláris besüllyedése vagy az arc összeomlása többé nem következik be.
  • Az implantátumok segítenek helyreállítani a beszédet és az ízérzékelést. A komfort érzet különösen a protéziseket viselőknél tapasztalható, hisz azok az implantátumok segítségével stabilizálódnak. Ez azt is biztosítja, hogy a nyomáspontok minimálisra csökkenjenek. Az implantátumok behelyezéséhez nincs szükség szájpad lemezre a felső állkapocsban, ami a leggyakrabban emlegetett negatívuma a hagyományos fogsoroknak.
  • További előnyök közé tartozik a jobb életminőség, hiszen a kompenzálatlan fogvesztés rövid időn belül akár egészségügyi következményekkel is járhat. A hiány melletti ép fogak kieshetnek, a rágás hiánya hosszabb távon akár demenciához is vezethet, sőt az érintett területen a csont is sorvadni, vékonyodni kezd. A fogászati implantátumok viszont javítják az életminőséget, mert a megoldás nemcsak a megfelelő rágóképességet állítja vissza, hanem teljes biztonságérzetet és páratlan esztétikai hatást is biztosít. Vége annak az időnek, amikor nem mertünk beleharapni egy finom almába vagy egy szaftos steakbe. A fogászati implantátumhoz készült koronával, híddal, körhíddal vagy kivehető protézissel a rágófunkció és a beszédkészség helyreállítható. A végeredmény = egy kiteljesedett élet.

A fogászati implantátum segítségével készült fogsorok állnak a legközelebb a természetes fogakhoz, beszéljünk az esztétikai, stabilitási vagy rágási funkcióról. Nem véletlen, hogy a fogászati implantátumok tisztítása sokkal könnyebb, mint a hídé. Az ép eredeti fogakat nem kell lecsiszolni, csökken a másodlagos fogszuvasodás veszélye és nem ragadnak be a híd alá az ételszemcsék, amelyektől nehezen tisztíthatók. Ennek ellenére a megfelelő szájápolásra is ügyelnie kell a páciensnek, mert csak így biztosítható élethosszig tartó kapcsolat az implantátum és a csont között.

Mint már említettük, az implantátum biztosítja a csont újraterhelését. Rágóerő nélkül a fogatlan állcsont elkezd felszívódni, de ez a sorvadás a fogászati implantátum beültetésével megállítható. Miért számít ez az egész? Mert a híd és a kivehető részleges vagy teljes fogsor erre nem képes. Emellett hosszan tartó használat után olyan mértékű csontvesztés léphet fel, amely nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a későbbi beültetést is lehetetlenné teszi. Az implantátum visszaállítja a természetes arcvonalakat és mosolyt. A fogak elvesztésének egyik legismertebb következménye az arckifejezés megváltozása. Ez látható zavarokhoz vezet, különösen nagyobb egyenetlenségek esetén, mivel megváltozik az arc harmóniája, és az új vonások idősebb megjelenést kölcsönöznek nekünk. A fogászati implantátum segítségével hatékonyan helyreállítható a természetes arcvonal, így a páciens önbizalma visszatér, és újra boldogan, szabadon nézhet a tükörbe. Az implantátumoknak azonban vannak hátrányai is, amelyeket figyelembe kell venni.

A fogászati implantátumok hátrányai

  • Az implantátum beültetése egy vagy több olyan művelettel, műtéttel jár, amelyek félelmet vagy legalábbis aggodalmat kelthetnek a páciensben. A behelyezést követően a páciens hosszú ideig idegen testet érezhet. Ez annak tudható be, hogy az implantátumok mereven rögzítve vannak a csontban és a teljes becsontosodás egy több hónapos folyamat.
  • Bár ez nem azonnali hátrány, következetes, hosszú távú szájhigiénia nélkül az implantátum elutasítható. 
  • Az egyik legkomolyabb rizikó faktor a sikeres beültetés szempontjából, a dohányzás. A javaslat ellenére fenntartott dohányzás a műtéti sebek nem megfelelő záródásához és szövődmények kialakulásához vezethetnek! Foghúzást követően a dohányzás fogmeder gyulladást okozhat, valamint a csont elégtelen gyógyulása miatt egy későbbi implantáció elvégzését sem teszi lehetővé! Ennek következtében a páciens csontjának rekonstrukciója az előzetesen tervezett kezelés időtartamát lényegesen megnyújthatja, valamint a költségek jelentős megemelkedésével járhat. Implantáció esetén a megtartott dohányzás a garancia elvesztésével járhat!
  • Viszonylag nagy hátrányt jelenthetnek a költségek, de összességében mindig kiderül, hogy hosszú távon megéri implantátumot használni. Drága, mert az implantátummal támogatott fogsorok összetettebbek, ezért drágábbak lehetnek, mint a közönséges hidak vagy protézisek, de sokkal erősebbek, tartósabbak és nagyobb komfortérzetet adnak. 
  • Az is előfordulhat, hogy implantátumot nem lehet behelyezni a páciens állcsontjába.

A fogászati implantátumok költsége

Manapság több száz különböző típusú fogászati implantátum érhető el az implantátumpiacon. A különbség a múltjukban, a kutatásukban és a fejlesztésekben van. Az akár több évtizedes kutatómunka, innováció és minőségi anyagok alapján kiválasztott implantációs rendszerek árai természetszerűleg magasabbak, viszont sokkal nagyobb biztonságot jelentenek. Az implantátumok költsége több részből tevődik össze. (ld. Árlista) Külön tételt jelent az implantátum csavar, az implantátum felépítménye (amely összeköti az implantátumot a leendő koronával, híddal vagy protézissel) és az ínyformázó csavar, melynek fontos szerepe van a végső esztétikai megjelenésben. Ennek a három elemnek a költségeit figyelembe kell venni az implantációs kezelés mérlegelésekor. Az implantátumoknak sokféle típusa és gyártója létezik, minőségben, besorolásban és garanciában eltérőek.

Fogászati klinikánkon igyekszünk mindenféle ár- és besorolási követelménynek megfelelni. Áraink a különböző implantátumok esetében ennek megfelelően változnak. Általánosságban elmondható, hogy a fogászati implantátumok költsége, amelyet az egész életen át tartó élettartam és minőség képvisel, a jó ár-érték arány keretein belül van.  Az implantátumok ára anyagtól, gyártótól és garanciától függően, 139.000-269.000 Ft között van. Ehhez kell hozzáadni a gyógycsavar behelyezés költségét darabszámtól függően 20.000-50.000 Ft, ill. a korona rögzítéséhez szükséges felépítmény árát, ami 59.000-79.000 Ft között van.

Egy fog pótlása implantkoronával5-tagú implanthídImplantos körhíd

A fogászati implantátum beültetése alapvetően magas munkaerő- és anyagköltséges beavatkozás. Teljes fogvesztés esetén akár 2 beültetés is megoldást jelenthet, amely a legalacsonyabb beültetési költséget tudja biztosítani. A kivehető, de rögzített fogsor, azaz implantátumhoz rögzített fogsor (overdenture) nagy változást hozhat, és javíthatja az életminőséget a hagyományos kivehető fogsor viseléséhez képest. Az állandó gondot és kellemetlenséget okozó protézis miatti frusztráció véget érhet.

Szabadságot és felszabadulást nyerhetünk, ha végre búcsút inthetünk a különféle fogsorragasztóknak, és költségeink nem érik el a csillagos eget. Teljes foghiány esetén is, ha az a cél, hogy életmódunkból, munkánkból, nyilvános szereplésünkből adódóan minél természetesebb és minél élethűbb fogsorunk legyen, az All-on-4 módszer jelentheti a tökéletes megoldást. Ebben az esetben állkapcsonként 4 implantátum speciális behelyezésével és egy fejlett technológiai megvalósítással egy rögzített fogsor valósítható meg, melynek alapanyagát szabadon (fém-kerámia vagy cirkónium) választhatjuk. Ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy ez az All-on-4 eljárás igen szigorú protokollt kíván és csak bizonyos esetekben alkalmazható maradéktalanul.

Nagyobb foghiányt híddal továbbra is meg lehet oldani, de sajnos ez a szomszédos fogak lecsiszolásával jár és maximum 3-4 tagú hiányt lehet felelősséggel áthidalni. A híd költsége alacsonyabb, mint egy ugyanott beültetett implantátumé, viszont behatároltak a lehetőségek.

Kezelés Ár
Alpha-Bio Implantátum (Izrael) 5 éves garancia 139.000 Ft
Alpha-Bio Implantátum (Izrael) élethosszig szóló garanciával 189.000 Ft
NOBEL Parallel CC Replace implantátum (Svédország) Korlátlan garancia 219.000 Ft
Straumann / Ankylos Implantátum (Németország) Korlátlan garancia 259.000 Ft
Titánium felépítmény | speciális (3 év garancia) 89.000 Ft
Titánium felépítmény | standard (3 év garancia) 69.000 Ft
Zirkon felépítmény (3 év garancia) 150.000 Ft

Összefoglalásul tehát az implantátumok ára nem egységes. Több száz típus létezik és van a piacon, és minden fogorvos vagy klinika maga dönti el, hogy melyik rendszerrel dolgozik. Az árak az implantátum típusától és a klinikai áraktól függenek. A költségeket a vállalt garanciák is befolyásolják. Egyes implantátumtípusokra a klinikák és a gyártók csak 5 év garanciát vállalnak, míg a csúcsimplantátumokra élettartam garanciát adnak. Egy implantátumra rögzített fogpótlás 3 részből áll, ezeknek az alkatrészeknek a költsége is eltérő. 

Mik azok az Alpha Bio fogászati implantátumok?

Az izraeli egészségügyi rendszer köztudottan a világ egyik legjobbja, és az implantológia területén gyártott termékek minőségében is az egyik vezető helyet foglalja el. Különösen a fogászati implantátumokhoz kapcsolódó termékeket fejlesztő cégek tucatjai tömörülnek itt. A tiszta titán bizonyítottan biológiailag kompatibilis az emberi szervezettel. És ha például titán fogászati implantátumot helyeznek be az állcsontba, akkor a szervezet ezt a látszólagos idegentestet nem fogja idegen testként érzékelni és nem fogja visszautasítani (persze, ha az orvos mindent helyesen csinált, és a beteg betartotta a megfelelő instrukciókat) Napjainkban a legtöbb fogimplantátum-gyártó saját módszert alkalmaz a titán fémfelület mikroporozitásának elérésére. Általánosságban elmondható, hogy a pórusok jelenléte az implantátumon jelentősen megnöveli a csont és a fémfelület közötti érintkezési felületet – ennek eredményeként ténylegesen javítja az implantátum elsődleges stabilitását és növeli az implantátum és a csontsejtek fúziós sebességét.

Az Alpha BIO implantátumok esetében például a felület neve NanoTec. Az, hogy egy ilyen felületet minek neveznek, és az implantátumgyártók hogyan dicsérik a felületformáló technológiát, a végfelhasználó számára lényegtelen részlet. Ami különösen fontos, az a tény, hogy a titán implantátum felülete nem sima, hanem érdes és porózus, ami a legjobb a csontoknak. Az Alpha BIO implantátumoknál alkalmazott másik technológiai megoldás a kúpos kialakítás. Kúp alakúak (egyes hengerek formájában is), azaz hűen tükrözik az élő fog gyökerének anatómiai alakját. Ennek következtében a műfogsor terhelése egyenletesen oszlik el a protézistől a csontig, valamint az egész implantátum terhelése is egyenletes. Annak érdekében, hogy az implantátum kényelmesen illeszkedjen az állkapocsba (felesleges erőfeszítés és a csontszövet károsodása nélkül), a terméknek megfelelő menettel kell rendelkeznie. Az implantológus számára pedig fontos, hogy szinte minden klinikai helyzethez rendelkezzen egy megfelelő implantátummodellel az optimális menettel egy adott márka implantációs katalógusában.

Az implantátum csomagolása is fontos. A gyakorlatban azonban hozzájárul az orvos kényelméhez, és csökkenti a betegek problémáinak kockázatát. Valójában a sterilitás ellenőrzése nagyon fontos az implantátum beültetése utáni szövődmények elkerülése érdekében. A nyilvánvaló szempontok mellett magának az implantátumnak a tisztasága is fontos szerepet játszik, ami nagyban függ a csomagolásától. A termék több ezer kilométert tesz meg, mielőtt közvetlenül az orvos kezébe kerül – és nagyon fontos, hogy az implantátum tiszta, külső szennyeződésektől mentes legyen a beültetés előtt.

Előnyök: tiszta titánból áll durva és porózus NanoTec felülettel rendelkezik kúpos kialakítása pontosan lemásolja az élő fog anatómiai alakját nagyon alkalmas hátsó fogakra.

Hátrányok: nincs elegendő műcsonk-tartomány.

Mik azok a Nobel Biocare fogászati implantátumok?

A Nobel Active® implantátumok kereskedelmi tisztaságú, 4-es fokozatú titán, TiUnite® bevonattal ellátott, menetes endoszeális fogászati implantátumok. A Nobel Biocare Nobel Active® implantátum protézis a rágóképesség helyreállítására használható az egyedi cserétől a rögzített vagy kivehető komplett műfogsorig. Ez egy két- vagy egylépcsős műtéti technika, amely lehet azonnali, korai vagy késleltetett, és kombinálható terhelési protokollal, ha elegendő az elsődleges stabilitás és az okkluzív terhelés. A Nobel Biocare Replace implantátum egy svéd termék, amely a legismertebb az implantátumok között. Optimális hengeres alakja és dupla önmetsző menete biztosítja az elsődleges stabilitást még becsavart állapotban is. Az implantátumok a legmagasabb minőségi követelményeknek is megfelelnek. Garantált minőség - Az orvostechnikai eszközök specifikációi, a biokompatibilis alapanyagok és az ipari gyártási folyamatok kiváló minőségű termékeket garantálnak, kiváló illeszkedéssel és felületkezeléssel a hosszú távú klinikai eredmények és a betegek elégedettsége érdekében. Élettartamra szóló garancia!  Minden Nobel Biocare implantátumra és előregyártott, nem ideiglenes protézisre élethosszig tartó garancia vonatkozik. A Nobel Procera minden termékére eredetiségi tanúsítványt állít ki mind az orvosok, mind a fogászati laboratóriumok által használt anyagokra vonatkozóan. Ezek a tanúsítványok igazolják a Nobel Biocare és a Nobel Procera elkötelezettségét amellett, hogy biokompatibilis és bizonyítottan kiváló minőségű ötvözeteket biztosítsanak a fogorvosoknak, amelyek esztétikai és funkcionális szempontból egyaránt tökéletes megoldást nyújtanak a páciens számára.

Előnyök: Az optimális hengeres forma nagy elsődleges stabilitást biztosít nem igényel külön műcsonkot nagyon magas tartás és lehorgonyzás.

Hátrányok: magasabb költség.

Mennyi ideig tart a fogászati implantátum?

Ha az implantátumot helyesen helyezték be, és megfelelőek a feltételek, akkor legalább tíz évig vagy tovább, akár egy életen át is kitart. A lényeg az, hogy a peremfeltételek megfelelőek legyenek, és az implantátum szilárdan rögzüljön a csontban. Tanulmányok azt is mutatják, hogy a fogászati implantátumok tartóssága 98%. 15 év után ez 92% körül van, és ez a szint is nagyon magas. Ki kell emelnünk azt a gyakorlati filozófiánkat is, hogy mindig ügyelünk arra, hogy pácienseink számára csak a piacvezetőktől rendeljünk implantátum alkatrészeket. Ez azért fontos, mert így garantálja, hogy az általunk behelyezett implantátumokhoz még sok év elteltével is elérhetőek lesznek a megfelelő tartozékok. Legalább légy szkeptikus, ha gyanúsan olcsó ajánlatokat kapsz implantátumokra.

Hogyan válasszam ki a számomra megfelelő fogászati implantátumot? 

Hogy melyiket választjuk, az a kezelőorvosunk ajánlása mellett leginkább finanszírozási lehetőségektől és az esetleges allergiás kockázatoktól vagy egyéb aggályoktól függ. Az implantátum anyagával szemben támasztott alapkövetelmény, hogy kíméletes legyen a szövetekhez, így a test belsejébe integrálódva ne okozzon lokális vagy általános károsodást, hézagmentesen tudjon nőni a csontok és az íny. Ezekre a tulajdonságokra a legalkalmasabb anyag a tiszta, ötvözetlen titán. A titánt az emberi szervezet teljesen felszívja, így nem kell tartani a kilökődéstől. Évek óta sikeresen alkalmazzák a sebészet más területein, például csípőprotézisek anyagaként. Biológiai tulajdonságainak köszönhetően a csontsejtek a titán felületéhez tapadnak, az implantátum a környezetében csontosodik és a test részévé válik. Klinikai vizsgálatok és sok éves tapasztalat bizonyítja, hogy a titán implantátumok nem okoznak allergiás elváltozásokat vagy rákot. A szakszerűen helyesen kialakított szerkezetű (takarókorona, híd, teljes lemezes protézis) implantátumok a helyesen elvégzett beültetési technika mellett évtizedekig szolgálhatnak.

Az implantátumok anyaga a titánon kívül alumínium-oxid kerámia, tantál vagy adott esetben kobalt-króm-molibdén ötvözet is lehet. Ezeknek az anyagoknak a használata azonban mára háttérbe szorult bizonyos fizikai tulajdonságok miatt. A szövetbarát kerámiák közül mostanra a cirkónium-oxid implantátumok alkalmazása került előtérbe, különösen az esztétikai területen. A cirkóniumot több éve használják fémmentes fogsor készítésére, de a belőle készült implantátumot hivatalosan 2004-ben mutatták be. Az anyagra a kedvező mechanikai és esztétikai tulajdonságok mellett jellemző az alacsony plakk-képződés az implantátum nyakán. Ez csökkenti az implantátum körüli fogínygyulladás kockázatát is. Hátránya, hogy az implantátumokhoz készíthető protetikai megoldások száma korlátozott.

Mi a különbség az egyes fogászati implantátumok között?

Az egyes implantátumrendszerek közötti különbség elsősorban nem az implantátum anyagában vagy az eltérő költségekben van, hanem azok felületkezelési eljárásaiban áll. Ilyen eljárások lehetnek: esztergálás, savas maratás, homokfúvás, lézeres felületkezelés, titán-oxid érdesítés stb. A gyártók gyakran kombinálják ezeket a folyamatokat a jobb eredmény elérése érdekében. A beültetés hosszú távú sikerét nagyban meghatározza az implantátumok anyaga és felületkezelése. Az implantátumok gyártásához felhasznált alapanyagok megfelelnek a legszigorúbb szabványoknak és előírásoknak. Az alkalmazott implantációs rendszerek nemzetközi minőségbiztosítási szabványokkal is rendelkeznek.

Nobel Biocarehttps://www.straumann.com/hu/hu/fogaszati-szakemberek.htmlhttps://alphaimplant.hu/forgalmazott-termekek/alpha-bio

Milyen kockázatokkal jár a fogászati implantátum?

Ha az alapkövetelmények teljesülnek, az rendben, de tudni kell, hogy ez csak az alapvető alkalmasságot biztosítja, de nem feltétlenül a sikert. Mint minden más műtét, a beültetés is kockázatokkal jár. Ezek sokfélék lehetnek; az előkészítés során kiderülhet, hogy a csont vastagsága nem elégséges, ezért az állkapocs nem alkalmas fogimplantátummal történő kezelésre. Ebben az esetben úgynevezett augmentációt (= csontrekonstrukciót) végeznek. Bizonyos kockázatok a sinus lift miatt felmerülhetnek, mivel a szájüreg és a maxilláris sinus szétválasztása bonyolult lehet. Ezért ez egy viszonylag összetett művelet, s mint ilyen növelik a beültetés általános kockázatát. Bizonyos kockázatok csak akkor merülnek fel, ha a beültetés már befejeződött. Ezek lehetnek károsodott gyógyulás vagy biológiai kockázatok, például gyulladásos szövetelváltozások az implantátum területén. Ha ezeket nem fedezik fel időben, az csontvesztéshez és az implantátumok kilazulásához vezethet.

Ne felejtsük el, hogy a legnagyobb kockázatot a dohányzás jelenti!

A javaslat ellenére fenntartott dohányzás a műtéti sebek nem megfelelő záródásához és szövődmények kialakulásához vezethetnek! Foghúzást követően a dohányzás fogmeder gyulladást okozhat, valamint a csont elégtelen gyógyulása miatt egy későbbi implantáció elvégzését sem teszi lehetővé! Ennek következtében a páciens csontjának rekonstrukciója az előzetesen tervezett kezelés időtartamát lényegesen megnyújthatja, valamint a költségek jelentős megemelkedésével járhat. Implantáció esetén a megtartott dohányzás a garancia elvesztésével járhat!

FONTOS: Az implantáció esetében a dohányzás csökkentése NEM elégséges, a dohányzás TELJES elhagyása szükséges!

Miből áll a kezelési folyamat fogászati implantátum beültetéskor?

Sokan meglepődnek azon, hogy valójában milyen egyszerű a beültetési folyamat. A kezdeti félelem teljesen érthető, mert az eljárás minden laikus számára drasztikus eljárásnak tűnik. A valóságban azonban a betegek nem éreznek fájdalmat a műtét során, és minimális kényelmetlenségről számolnak be az eljárás után.

  1. A folyamat első lépése a fogorvossal való konzultáció és tervezés. A kezdeti konzultáció során a fogorvos megvizsgálja a száj állapotát, röntgen- és CT-felvételek segítségével megállapítja, hogy beültethető-e. Ahogy már leírtuk, a beültetés előfeltétele a megfelelő mennyiségű csont mellett a kiváló szájhigiénia. Bizonyos betegségek kizáró oknak számítanak, különösen a fogágygyulladás, a cukorbetegség, a degeneratív csontfolyamatok (csontritkulás). A biszfoszfonátokkal végzett kezelés a múltban vagy akár a jelenben is kizárja a beültetés lehetőségét, mivel ilyen esetekben a csontba való beavatkozás súlyos nekrotikus állapotokat okozhat. Teljes fogvesztés és viszonylag kis mennyiségű csont esetén az All-on-4 módszer is szóba jöhet, amely sok beteg számára kiutat jelent az egyszerű kivehető fogsor veszélyéből. A fogorvos tartalmas és átfogó konzultációt követően pontos kezelési tervet készít, amely tartalmazza a kezelés menetét, a kezeléseket és a gyógyulási időket. További fontos tényező a kezelés költsége, amely függ a klinikától, a fogorvostól és a felhasznált anyagoktól (implantátum típusa, fogsor anyaga, technológia). Az implantátum beültetését általában implantológus vagy szájsebész végzi, és ő a legalkalmasabb a beültethetőség értékelésére. A professzionális szájsebészek és implantológusok CT-vizsgálatokkal milliméteres pontossággal mérik és tervezik meg az implantátum helyét és helyzetét. Nagyon modern, nem minden klinikán alkalmazott technológia az úgynevezett Smart Guide rendszer, amelyben a páciens lenyomata alapján laboratóriumban készített sablon behelyezésével a lehető legjobb pozícióba helyezik az implantátumokat. Bár ez az eljárás meghosszabbítja a beültetési fázist és bizonyos többletköltséggel jár, olyan esetekben, amikor nagyon fontos, hogy az implantátumok az alacsonyabb csonttartalom miatt a hosszú távú megőrzéshez tökéletes helyzetben legyenek, erősen ajánlott és megéri a befektetést. A konzultációt követően a kezelés rövid időn belül megkezdhető. Ha az implantátum helyéről először egy vagy több fogat kell eltávolítani, akkor az implantátummal az eltávolítás után néhány hónapot kell várni, amíg a csont megfelelően regenerálódik és optimális lesz az implantátum beültetésre.
  2. A második lépésben minden előkészület megtörténik. A beültetéshez a szájüreget és a többi meglévő fogat megfelelő állapotba kell hozni. Ebben a kezdeti fázisban szükség esetén tömést, gyökérkezelést, kürettet végzünk. A káros baktériumokat lehetőség szerint el kell távolítani a szájüregből, mert ezek később csont- vagy ínygyulladáshoz és az implantátum elvesztéséhez vezethetnek. Szükség esetén ideiglenes fogakat és protéziseket is gyártunk, amelyek a végső protetikai fázisra is kitartanak, és a beültetés ellenére is viselhetők. A fogkő eltávolítása a beültetés előtt egy-két héttel a meglévő fogakon is megtörténik, hogy a szájüreg a beültetéshez a lehető legtisztább maradjon, és ezáltal csökkenjen az esetleges gyulladások kockázata. Ha a fogakat eltávolítottuk, az első fázis utáni gyógyulási időszak – egészen a beültetési fázisig – több hónapig tart. Sajnos nem minden fogorvos követi a protokollszerű gyógyulási szakaszt, mert szeretné kihasználni a lehetőséget és a lehető leggyorsabban meg akarja szerezni a végeredményt. Ez azonban nem megfelelő hozzáállás, mivel súlyos, hosszú távú károkat okozhat a betegeknek, mind egészségügyi, mind pénzügyi szempontból. Rendelőnkben a betegbiztonság a legfontosabb szempont Ezért a gyógyulási idők tekintetében teljes mértékben betartjuk a szakmai protokollokat. Ráadásul a több hónapos gyógyulási idő több szempontból is előnyös a beteg számára.

    Dr. Halász vizsgál egy CT felvételt
  3. A harmadik lépésben maga a fogbeültetés történik. A beültetés is szájsebészetnek számít. Önmagában, de mindenképpen a csontszerkezettel együtt az eljárás műtétnek minősül. A műtét egyik legfontosabb részét „helyi előkészítésnek” nevezik. Az ínyszövetben kis bemetszéssel elérjük a csontfelszínt, és kis szárnyakat hozunk létre, hogy felfedjük a csont alakját és helyzetét. A csontot fúrósablonnal vagy anélkül készítik elő az implantátum behelyezésére. Fúrási sorrendet alkalmaznak, amely fokozatosan növeli a hely méretét, amíg az implantátum formájához pontosan illeszkedő bejárat nem jön létre. Az implantátumokat néha lebenyek és bemetszések nélkül is be lehet helyezni, de ez kivételesen jó csontminőséget és nagyfokú műtéti precizitást igényel. Az élő csontszövet nagyon körültekintő kezelést igényel pl. vízhűtés mellett, mivel a túlmelegedés ott okozhat csontvesztést, ahol a legnagyobb szükség van rá. Bár az eljárás a leírtak szerint drasztikusnak tűnhet, a páciens csak a fogfúró apró rezgéseit érzi. A műtéti beavatkozás az ínylebenyek összevarrásával zárul, gyakran speciális szálak segítségével, amelyek idővel visszaszívódnak, így külön eltávolításra nincs szükség, de nagyobb biztonságot ad, ha a beteg egy hét után megjelenik egy fájdalommentes varratszedésre.
    A fogászati implantátumok mind sterilek, ezért rendkívül fontos, hogy felületük sértetlen legyen, majd a csomagolásból egyenesen a csontba kerüljön. A beavatkozás után általában utóröntgen készül az implantátum végső helyzetének ellenőrzésére. A műtét jellegéből és a fent leírt enyhe műtéti eljárásból adódóan a gondos tervezésnek köszönhetően a kellemetlenség minimális, a felépülés pedig nagyon kiszámítható (95-98%-os sikerarány). Fontos azonban megemlíteni, hogy minden helyzet más, és kötelességünk tájékoztatni pácienseinket a legritkább mellékhatásokról. A kezelés után olyan gyógyszereket kell beadni, amelyek az első két-három nap során fellépő kellemetlen érzés és duzzanat enyhítésére szolgálnak. Az antibakteriális szájvizek, például a klórhexidin tartalmú szájvizek mellett gyógyulás céljából antibiotikumokat is fel lehet írni. A behelyezést követően a páciensen a sor, hogy megfelelő szájhigiéniával és az orvosi utasítások betartásával támogassa a gyógyulási folyamatot. A fentiek alapján talán könnyebb elhinni, hogy a beültetés tényleg nem olyan drasztikus eljárás, mint azt sokan gondolják. Minimálisan kényelmetlen, és a gondos tervezésnek és a rendkívül pontosan megszervezett sebészeti eljárásoknak köszönhetően a beültetés sikere is könnyen megjósolható. Bizonyos esetekben a beültetés csak csontpótlással történhet. A csontpótlás és a beültetés nem mindig ugyanazon műtét során történik. A szájsebész eseti alapon dönt erről a rendelkezésére álló röntgen- és CT-felvételek alapján, amelyeket általában röviddel a műtét előtt készítenek. Ha csontpótlásra van szükség, de valamilyen oknál fogva nem végezhető a beültetéssel egyidejűleg, akkor a teljes kezelési idő hosszabb lesz. A csontpótlást először szakember végzi el, majd egy megfelelő gyógyulási időszak után (a csontpótló anyag megfelelő beépülése után) kerülhet sor az implantátum beültetésére. A csontpótlás nem része a beültetésnek, és további kezelési költségeket jelent.

    Fogászati implantátum
  4. A fogbeültetés után következik a gyógyulási szakasz.  Sokan nem értik, miért kell hónapokat várni a beültetés után. Azoknál a betegeknél, akik csontpótlásban is részesültek, a gyógyulási idő akár 9 hónapig is eltarthat. Nagyon fontos megérteni, hogy az implantátumnak megfelelően kell kapcsolódnia és össze kell csontosodnia a csont sejtjeivel és szöveteivel. Ugyanez vonatkozik a csontpótló anyagra is, ami tovább növeli az integrációs időt. Ha nem adják meg a csontosodáshoz szükséges időt, az implantátum koronával történő idő előtti terhelése az implantátum elmozdulásához, ezáltal gyulladáshoz és az implantátum kilökődéséhez vezethet. Ezek nem feltétlenül történnek meg, de a kockázat magas, és csak ártana a betegnek. Az elégtelenül becsontosodott implantátum idő előtti terhelése a teljes beültetési folyamat újraindítását, valamint többletköltséget és időt is jelenthet. 
  5. Protetikai fázis – a végleges fogpótlás
    1. Ínyformázás: a zárócsavar eltávolítása után ínyformázó csavarra cseréljük a még természetesebb és esztétikusabb lágyrész állapotok érdekében. Klinikánk protokollja szerint ez a legtöbb esetben a végleges fogsor behelyezése előtt 2-3 héttel megtörténik, de előfordul, hogy a gyógyító csavarokat már hónapokkal a protetikai fázis előtt behelyezik, hogy megakadályozzák az íny elvékonyodását. 
    2. A felépítmény behelyezése és a fogpótlás elkészítése - Az optimális lágyrész állapotok elérése után az ínyformázó csavart eltávolítjuk, majd kiválasztjuk a megfelelő implantátumfejet és becsavarjuk a fogászati implantátumba. A fogászati implantátumfej gyárilag előre legyártható vagy egyedileg elkészíthető. 
    3. Az implantátumfejek behelyezése utáni lépés a lenyomatvétel. Ezen a ponton lényegében elkészítjük a fogívek másolatát, amelyre a fogászati labornak szüksége lesz a protézis elkészítéséhez. Az implantos fogpótlások készítésére szakosodott kollégáink a szájviszonyoknak megfelelően a legoptimálisabb és legesztétikusabb fogpótlást készítik el. A fogpótlás egyéntől és helyzettől függően koronát, hidat, vagy akár kivehető fogsort is jelenthet.
    4. Igazítás, harapás finombeállítása - legprecízebb kivitelezés ellenére is előfordul, hogy a kész művet a szájba helyezéskor meg kell igazítani, hogy később ne legyen kellemetlen a páciens számára. Minden esetben arra törekszünk, hogy pácienseink maximális komfortérzettel viseljék új fogpótlásukat.

Mik a fogászati implantátum garanciális feltételei?

Ha a fogászati implantátumokról van szó, a garancia kérdését két szempontból vizsgáljuk. A gyártói garancia magára az implantátumra, annak anyagára vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy ha nincs kizáró ok, az implantátumot - elvesztés esetén - a garanciális időn belül ingyenesen kicseréljük. Az orvosi rész (az implantátum behelyezése) garanciája az úgynevezett praxis garancia. A garanciális három éven belül - implantátum elvesztése esetén - ingyenesen kicseréljük az implantátumot és a hozzá tartozó részeket (köztes rész, korona vagy fogsor). A praxis garancia lejárta után a gyártói garancia továbbra is érvényes, tehát csak az elveszett implantátum pótlásával kapcsolatos egyéb költségek, például: műtéti díj és a fogpótlás, terhelik a pácienst. A praxis garancia érvényességének alapvető feltétele, hogy a garancialevélben meghatározott 6/12 hónapos kontroll vizsgálatokon jelenjen meg rendelőnkben. További részletekről a Garancia menüpontban olvashat. Ha az előírt ellenőrzéseket nem végzik el, a garancia értesítés nélkül érvényét veszti. Más rendelőkben vagy más fogorvosok által végzett ellenőrzéseket nem tudjuk figyelembe venni. Implantátumokra a garancia csak akkor érvényes, ha minden kezelési lépést fogászati rendelőnk végezte. (beleértve a koronákat és hidakat is). 

További garanciális feltételeinket a Garancia részben olvashatja.

Gyakran ismételt kérdések

Mennyibe kerül egy fogászati implantátum Magyarországon?

Az implantátumok ára anyagtól, gyártótól és garanciától függően, 139.000-269.000 Ft között van. Ehhez kell hozzáadni a gyógycsavar behelyezés költségét, darabszámtól függően 20.000-50.000 Ft, ill. a korona rögzítéséhez szükséges felépítmény árát, ami 59.000-79.000 Ft között van.

Miből áll a fogászati implantátum?

Alapvetően két részből áll:

  • az implantátum testéből (csavar) és 
  • a felépítményből (köztes elem- erre kerül később a korona.

Léteznek egyrészes implantátumok, ám ezek felhasználhatósága inkább ideiglenes lépésekhez történik.
 

Mik az implantációs kezelés feltételei?

A fogbeültetés első előfeltétele a megfelelő szájhigiénia. Ez azt jelenti, hogy a hiányzó fog körül csak tökéletes, egészséges szövet lehet. Ami ez ellen szól, az például a fogágy gyulladás, amelyet a beültetés előtt teljesen kezelni kell. Másodsorban az elegendő csontállomány, mind magasságában, mind pedig vastagságában alkalmas kell legyen az implantátum befogadására.

Vannak olyan esetek, amikor a fogbeültetés nem javasolt?

Egyes esetekben a beültetés nem lehetséges: például az erős dohányzás, a kezeletlen cukorbetegség, a véralvadási problémák vagy a súlyos csontritkulás. Az implantátumok nem ajánlottak bizonyos típusú rákos megbetegedések esetén, vagy bizonyos gyógyszerek, szteroidokat szedése esetén.

Mennyire fájdalmas a fogászati implantátum beültetése?

Maga az implantátum behelyezése fájdalommentes, mert a megfelelően beadott helyi érzéstelenítés biztosíték erre. Van azonban mód altatásban, ill. pontosabban fogalmazva éber altatásban végezni a beavatkozást. Ez az un. éber szedáció az éberség és az alvó állapot közötti állapot jelenti, mely speciális szakemberek, aneszteziológusok bevonását igényli. Az aneszteziológus az egész műtét alatt jelen van, a beteg nyugtatót, fájdalomcsillapítót és érzéstelenítőt kap intravénásan. Az altatás során a beteg követheti az orvos egyszerűbb utasításait, ugyanakkor nyugodt, nyugodt állapotban pihen. Elmúlnak a félelmek, a stressz, a nyugtalanság, ébredés után a betegek nem emlékeznek semmire a műtétről.

Hány napig tart a végleges pótlás behelyezése? Addig nem lesz fogam?

Mivel több hétbe/hónapba is telhet, mire felhelyezhető a végleges korona vagy híd, lehetőség van ideiglenes pótlásra. Szükség esetén ideiglenes fogakat, protéziseket gyártunk, amelyek a végső protetikai fázisig is kitartanak, és a beültetést követő második héttől viselhetők.

Behelyezhető-e fogászati implantátum a szájba, ha fogágy gyulladásom (parodontitis) van?

A parodontitis kizáró ok, és a beültetés előtt teljes körűen kezelni kell. A káros baktériumokat lehetőség szerint el kell távolítani a szájüregből, mert ezek később csont- vagy ínygyulladáshoz és az implantátum elvesztéséhez vezethetnek.

Mennyi annak a valószínűsége, hogy a szervezet elutasítja az implantátumot?

A mai modern implantációs anyagok és technikák mellett a kilökődés valószínűsége elhanyagolható.

Továbbiak

implantológia, szájsebészet | Szakorvosaink

Dr. Halász Attila

Dr. Halász Attila

dento-alveoláris sebész, MoM, MSc
Szakterület: csontpótlások, dento-alveoláris sebészet, implantológia, szájsebészet
Nyelv: angol, francia, német
Dr. Gálffy Richárd

Dr. Gálffy Richárd

fogszakorvos, dento-alveoláris sebész
Szakterület: dento-alveoláris sebészet, konzerváló és esztétikai fogászat, szájsebészet
Nyelv: angol, német
svajci_klinika
A doktor úr jelenleg csak a svájci klinikánkon rendel
Dr. Kovács Noémi

Dr. Kovács Noémi

dento-alveoláris sebész
Szakterület: dento-alveoláris sebészet, implantológia, szájsebészet
Nyelv: angol, francia, német
svajci_klinika_2
A doktornő jelenleg csak a svájci klinikánkon rendel
Dr. Nádaskay Fruzsina

Dr. Nádaskay Fruzsina

fogszakorvos, dento-alveoláris sebész
Szakterület: dento-alveoláris sebészet, esztétikai fogászat, fogpótlások, konzerváló és esztétikai fogászat, szájsebészet
Nyelv: angol, francia
Dr. Lukács Andrea

Dr. Lukács Andrea

aneszteziológus szakorvos
Szakterület: szájsebészet
Nyelv: angol, német
dr. Kovács Béla

Dr. Kovács Béla

dento-alveoláris sebész
Szakterület: implantológia, szájsebészet
Nyelv: angol
dr. Heiner Marica

Dr. Heiner Marica

dento-alveoláris sebész
Szakterület: dento-alveoláris sebészet, szájsebészet
Nyelv: angol, francia
szulesi_szabadsag
A doktornő jelenleg szülési szabadságon van
Továbbiak
Tartalom

Tartalom

Rólunk mondták