Mi az a fogászati implantátum?
A fogászati implantátum egy spirál alakú mesterséges titán csavar, ami pótolhatja az elveszett fog gyökerét, ezt ültetik be a hiányzó fog vagy fogak helyére a csontba. A fogászati implantátum bio-kompatibilis anyagból készül, hogy könnyen és gyorsan beépüljön a szervezetbe és később kiváló alapot adjon a készítendő korona, híd vagy protézis elkészítéséhez. A leggyakrabban használt implantátum két részből áll. Az egyik a spirális rész (gyökér), amely áthatol a csonton, a másik a felépítmény, azaz az implantátumfej, amelyre később a koronát vagy hidat helyezik. Az implantátumokhoz rögzített fogpótlások megfelelnek a legmagasabb esztétikai követelményeknek, úgy működnek és olyannak látszanak, mint az eredeti fogak.
A fog beültetés fő előnyei
- Ezzel a megoldással pótolhatók a hiányzó fogak anélkül, hogy le kellene csiszolni a mellettük lévő fogakat
- Megfelelő gondozás mellett az implantátumokra rögzített fogpótlások hosszú ideig, akár évtizedekig használhatók
- A fogbeültetés mind esztétikailag, mind pedig funkcionálisan a legjobb módszer a hiányzó fogak pótlására
- Az elvesztett fog pótlása nem csak a szép mosoly, hanem a fogakat körülvevő csont épsége szempontjából is fontos.
Annak érdekében, hogy a csont egészséges maradjon, állandó stimulációra van szüksége, különben sorvadni kezd. A csontvesztés további következményekkel is járhat, mint például a rágási és beszédfunkciók károsodása.
Bár a költségek magasabbak, mint az egyszerűbb protézisek árai, a legjobb esetben egy adott fog gyökerét csak egyszer kell cserélnünk, így egy meglévő protézisnek egy életre szóló stabilitást adunk.
Mikor szükséges a fogászati implantátum?
A beültetés elvileg bármilyen típusú fogvesztés esetén opció lehet. Például egy fog elveszhet baleset vagy betegség miatt. A nagy probléma itt az esztétikus megjelenésen kívül az, hogy a hiányzó fog az állcsont károsodását okozza, mert nincs terhelés alatt. Ez viszonylag gyorsan, hónapokon belül megtörténik, ezért nagyon fontos, hogy a lehető leggyorsabban cselekedjünk. Ezért a fogászati implantátumot a fogvesztés után – és a gyógyulási időt figyelembe véve - a lehető legkorábban be kell helyezni. Ez a kis csavar mesterséges foggyökérként szolgál, és szilárdan rögzíti a fogsort az állkapocsban.
A műfogsor implantációval történő rögzítése egy alaposan megtervezett folyamat, amely komoly átgondolást igényel. Alaposan összehangolt munkát igényel két tudományág között. Az egyik a fogorvos, aki elkészíti a protézist, a másik az implantológus (manapság dento-alveoláris sebész) vagy ahogy korábban hívtuk, szájsebész. Rendelőnkben egy előzetes konzultáció során minden olyan tényt megtudunk, ami a kezelési folyamat meghatározásához szükséges. A páciens általános egészségi állapotáról, az esetleges betegségekről és a szedett gyógyszerekről való tájékoztatást követően a szakorvos tervet készít a fogpótlás elkészítésére.
Az implantátumok helyzetét az implantológussal közösen tervezzük meg. Ehhez gipszminta vizsgálata, 3D CT felvétel, röntgen, nagyon alapos fogászati vizsgálat, esetleg egyéb speciális vizsgálatok szükségesek. A fogbeültetés előfeltétele a megfelelő szájhigiénia. Ez azt jelenti, hogy a hiányzó fogban vagy körülötte csak tökéletes, egészséges szövet lehet. Ebből a szempontból például a kezeletlen fogágybetegség (parodontitis) kizáró ok, és a beültetés előtt teljes körűen kezelni kell. Ha a szájüreg állapota jó, akkor még egy feltételt kell ellenőrizni: van-e elég csont a beavatkozás elvégzéséhez?
A beültetés lényege, hogy a páciens állcsontjába titán csavart ültetnek be – ez pótolja a hiányzó fog gyökerét. Sikeres beültetés után a csavart csont veszi körül, amivel összenő a gyógyulási idő során, majd felépítményt helyeznek a csavarba. A sikeres fogbeültetés és különösen az implantátum pontos stabilitása a természetes fogakhoz hasonlóan a megfelelő mennyiségű és minőségű csontozatot feltételezi. A kezelés előtt 3-dimenziós CT-vizsgálattal ellenőrizzük, hogy ez megvan-e. Szükség esetén a hiányzó csontot megfelelő eljárással (csontpótlás) pótoljuk.
A fogászati implantátumok előnyei
A fogászati implantátum teljes mértékben képes az eredeti fog pótlására. A fogászati implantátum a legjobb módja egy vagy több fog egyidejű cseréjének (híd), de a fogsor rögzítésének is.
- Helyettesítik az elvesztett gyökeret, és kiváló minőségű utánzatnak tekinthetők. Jótékony hatással vannak a szomszédos fogakra is, mivel védik és erősítik azokat. Nagy előnye a harapási és rágóképesség közel 100%-os regenerációja. Ennek eredményeként az állcsont elvesztése, vagy akár a sinus maxilláris besüllyedése vagy az arc összeomlása többé nem következik be.
- Az implantátumok segítenek helyreállítani a beszédet és az ízérzékelést. A komfort érzet különösen a protéziseket viselőknél tapasztalható, hisz azok az implantátumok segítségével stabilizálódnak. Ez azt is biztosítja, hogy a nyomáspontok minimálisra csökkenjenek. Az implantátumok behelyezéséhez nincs szükség szájpad lemezre a felső állkapocsban, ami a leggyakrabban emlegetett negatívuma a hagyományos fogsoroknak.
- További előnyök közé tartozik a jobb életminőség, hiszen a kompenzálatlan fogvesztés rövid időn belül akár egészségügyi következményekkel is járhat. A hiány melletti ép fogak kieshetnek, a rágás hiánya hosszabb távon akár demenciához is vezethet, sőt az érintett területen a csont is sorvadni, vékonyodni kezd. A fogászati implantátumok viszont javítják az életminőséget, mert a megoldás nemcsak a megfelelő rágóképességet állítja vissza, hanem teljes biztonságérzetet és páratlan esztétikai hatást is biztosít. Vége annak az időnek, amikor nem mertünk beleharapni egy finom almába vagy egy szaftos steakbe. A fogászati implantátumhoz készült koronával, híddal, körhíddal vagy kivehető protézissel a rágófunkció és a beszédkészség helyreállítható. A végeredmény = egy kiteljesedett élet.
A fogászati implantátum segítségével készült fogsorok állnak a legközelebb a természetes fogakhoz, beszéljünk az esztétikai, stabilitási vagy rágási funkcióról. Nem véletlen, hogy a fogászati implantátumok tisztítása sokkal könnyebb, mint a hídé. Az ép eredeti fogakat nem kell lecsiszolni, csökken a másodlagos fogszuvasodás veszélye és nem ragadnak be a híd alá az ételszemcsék, amelyektől nehezen tisztíthatók. Ennek ellenére a megfelelő szájápolásra is ügyelnie kell a páciensnek, mert csak így biztosítható élethosszig tartó kapcsolat az implantátum és a csont között.
Mint már említettük, az implantátum biztosítja a csont újraterhelését. Rágóerő nélkül a fogatlan állcsont elkezd felszívódni, de ez a sorvadás a fogászati implantátum beültetésével megállítható. Miért számít ez az egész? Mert a híd és a kivehető részleges vagy teljes fogsor erre nem képes. Emellett hosszan tartó használat után olyan mértékű csontvesztés léphet fel, amely nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a későbbi beültetést is lehetetlenné teszi. Az implantátum visszaállítja a természetes arcvonalakat és mosolyt. A fogak elvesztésének egyik legismertebb következménye az arckifejezés megváltozása. Ez látható zavarokhoz vezet, különösen nagyobb egyenetlenségek esetén, mivel megváltozik az arc harmóniája, és az új vonások idősebb megjelenést kölcsönöznek nekünk. A fogászati implantátum segítségével hatékonyan helyreállítható a természetes arcvonal, így a páciens önbizalma visszatér, és újra boldogan, szabadon nézhet a tükörbe. Az implantátumoknak azonban vannak hátrányai is, amelyeket figyelembe kell venni.
A fogászati implantátumok hátrányai
- Az implantátum beültetése egy vagy több olyan művelettel, műtéttel jár, amelyek félelmet vagy legalábbis aggodalmat kelthetnek a páciensben. A behelyezést követően a páciens hosszú ideig idegen testet érezhet. Ez annak tudható be, hogy az implantátumok mereven rögzítve vannak a csontban és a teljes becsontosodás egy több hónapos folyamat.
- Bár ez nem azonnali hátrány, következetes, hosszú távú szájhigiénia nélkül az implantátum elutasítható.
- Az egyik legkomolyabb rizikó faktor a sikeres beültetés szempontjából, a dohányzás. A javaslat ellenére fenntartott dohányzás a műtéti sebek nem megfelelő záródásához és szövődmények kialakulásához vezethetnek! Foghúzást követően a dohányzás fogmeder gyulladást okozhat, valamint a csont elégtelen gyógyulása miatt egy későbbi implantáció elvégzését sem teszi lehetővé! Ennek következtében a páciens csontjának rekonstrukciója az előzetesen tervezett kezelés időtartamát lényegesen megnyújthatja, valamint a költségek jelentős megemelkedésével járhat. Implantáció esetén a megtartott dohányzás a garancia elvesztésével járhat!
- Viszonylag nagy hátrányt jelenthetnek a költségek, de összességében mindig kiderül, hogy hosszú távon megéri implantátumot használni. Drága, mert az implantátummal támogatott fogsorok összetettebbek, ezért drágábbak lehetnek, mint a közönséges hidak vagy protézisek, de sokkal erősebbek, tartósabbak és nagyobb komfortérzetet adnak.
- Az is előfordulhat, hogy implantátumot nem lehet behelyezni a páciens állcsontjába.
A fogászati implantátumok költsége
Manapság több száz különböző típusú fogászati implantátum érhető el az implantátumpiacon. A különbség a múltjukban, a kutatásukban és a fejlesztésekben van. Az akár több évtizedes kutatómunka, innováció és minőségi anyagok alapján kiválasztott implantációs rendszerek árai természetszerűleg magasabbak, viszont sokkal nagyobb biztonságot jelentenek. Az implantátumok költsége több részből tevődik össze. (ld. Árlista) Külön tételt jelent az implantátum csavar, az implantátum felépítménye (amely összeköti az implantátumot a leendő koronával, híddal vagy protézissel) és az ínyformázó csavar, melynek fontos szerepe van a végső esztétikai megjelenésben. Ennek a három elemnek a költségeit figyelembe kell venni az implantációs kezelés mérlegelésekor. Az implantátumoknak sokféle típusa és gyártója létezik, minőségben, besorolásban és garanciában eltérőek.
Fogászati klinikánkon igyekszünk mindenféle ár- és besorolási követelménynek megfelelni. Áraink a különböző implantátumok esetében ennek megfelelően változnak. Általánosságban elmondható, hogy a fogászati implantátumok költsége, amelyet az egész életen át tartó élettartam és minőség képvisel, a jó ár-érték arány keretein belül van. Az implantátumok ára anyagtól, gyártótól és garanciától függően, 139.000-269.000 Ft között van. Ehhez kell hozzáadni a gyógycsavar behelyezés költségét darabszámtól függően 20.000-50.000 Ft, ill. a korona rögzítéséhez szükséges felépítmény árát, ami 59.000-79.000 Ft között van.
A fogászati implantátum beültetése alapvetően magas munkaerő- és anyagköltséges beavatkozás. Teljes fogvesztés esetén akár 2 beültetés is megoldást jelenthet, amely a legalacsonyabb beültetési költséget tudja biztosítani. A kivehető, de rögzített fogsor, azaz implantátumhoz rögzített fogsor (overdenture) nagy változást hozhat, és javíthatja az életminőséget a hagyományos kivehető fogsor viseléséhez képest. Az állandó gondot és kellemetlenséget okozó protézis miatti frusztráció véget érhet.
Szabadságot és felszabadulást nyerhetünk, ha végre búcsút inthetünk a különféle fogsorragasztóknak, és költségeink nem érik el a csillagos eget. Teljes foghiány esetén is, ha az a cél, hogy életmódunkból, munkánkból, nyilvános szereplésünkből adódóan minél természetesebb és minél élethűbb fogsorunk legyen, az All-on-4 módszer jelentheti a tökéletes megoldást. Ebben az esetben állkapcsonként 4 implantátum speciális behelyezésével és egy fejlett technológiai megvalósítással egy rögzített fogsor valósítható meg, melynek alapanyagát szabadon (fém-kerámia vagy cirkónium) választhatjuk. Ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy ez az All-on-4 eljárás igen szigorú protokollt kíván és csak bizonyos esetekben alkalmazható maradéktalanul.
Nagyobb foghiányt híddal továbbra is meg lehet oldani, de sajnos ez a szomszédos fogak lecsiszolásával jár és maximum 3-4 tagú hiányt lehet felelősséggel áthidalni. A híd költsége alacsonyabb, mint egy ugyanott beültetett implantátumé, viszont behatároltak a lehetőségek.