A parodontológia alapvetően az íny és a fogágy betegségeivel foglalkozó tudományág. A kezeletlen fogágybetegségek könnyen vezethetnek a fogak meglazulásához, ezáltal akár elvesztésükhöz. A tünetek korai felismerését és a problémák megfelelő kezelését igazán csak egy parodontológus szakorvos tudja tökéletesen elvégezni. Sokan alábecsülik ezt a területet, pedig pont ez adja a legfontosabb alapot.
Mit nevezünk fogágybetegségnek?
A fogágybetegségnek hívjuk azokat az elváltozásokat, melyek a fogakat tartó szöveteket, vagyis az ínyt, a gyökérhártyát, ill. a fogmedert érintik. Régen ezeket még gyógyíthatatlan betegségeknek tekintették, manapság pedig már számos professzionális módszert dolgoztak ki, melyeket sikerrel alkalmaznak is. A fogágybetegségek széles körben elterjedtek, és bizony minden életkorban előfordulhatnak. Kutatások azt mutatják, hogy a felnőtt lakosság majdnem kétharmada szenved valamilyen fogágybetegségtől.
Fontos azonban kiemelni, hogy a fogínygyulladás (gingvitis) nem egyenlő a fogágybetegségekkel (periodontitis), hisz míg előbbi csak a fogínyt érinti és általában enyhe, könnyen gyógyítható betegség, addig a periodontitis komolyan kezelést igényel, hiszen a fogat tartó szövetek megbetegedése a fogak meglazulásához és kihullásához vezethetnek.
Nézzük meg közelebbről, miről is van szó.
Fogínygyulladás - Gingivitis
Ezt a fognyakon lerakodó lepedékben tenyésző baktériumok okozzák. Kezelés nélkül viszont könnyen átmehet fogágygyulladásba.
Tünetei: Fogmosáskor, fogselyem használatkor tapasztalható fogínyvérzés és érzékeny, vörös fogíny.
Kezelés:
- Megelőzés: képzett dentalhigiénikus által tartott, egyénre szabott szájhigiénia tanácsadás, avagy iTOP
- Kezelés: dentálhigiénikus által végzett rendszeres professzionális fogtisztítás, azaz fogkőeltávolítás, polirozás, homokfúvás ill. irányított biofilm terápia, avagy GBT
Fogágybetegség – Periodontitis
Ez már a fog gyökerét tartó szövetek gyulladása, melyet a szájüregben felszaporodott kórós baktériumok okoznak. A gyulladás következtében a fogat tartó szövetek visszahúzódnak, elsorvadnak és a fog meglazul. Kezeletlenül hagyva – súlyos esetben - a fogak akár maguktól kihullhatnak, de a meglazult fogak semmiképp sem alkalmasak későbbi fogpótlás alapjának.
Tünetei: jellemzően fájdalmas, piros fogínyről, de a rossz lehelet is árulkodó, nem beszélve, a fogíny visszahúzódásáról és a fogak mozgathatóságáról (mobilitás).
Kezelés: haladéktalanul forduljon parodontológus szakorvoshoz!
Figyelem! A fogágygyulladás nyállal átadható!
Fogágybetegség kialakulásának okai
Az okok között olyan triviális tényezők fordulhatnak elő, mint például
- a nem megfelelő szájhigiénia,
- fogkő,
- dohányzás,
- hormonális betegség,
- az immun rendszer nem megfelelő működése,
- cukorbetegség.
A periodontális betegségnek általában négy különböző szakasza van:
- Ínygyulladás
Az ínygyulladás a fogak körüli lepedékből alakulhat ki, és a fogínyvérzés az egyik legvalószínűbb kezdeti tünet. Bár az ínygyulladás tüneteinek többsége általában fájdalommentes, és így lehetséges, hogy nem is tud róla. Ezt követően a kifogástalan szájhigiénia, valamint a rendszeres fogorvosi látogatások és tisztítások elengedhetetlenek a betegség kezelésében és potenciálisan annak visszafordításában. - Enyhe fogágybetegség
A parodontális betegség ezen szakasza nem visszafordítható; azonban kezelhető. Ebben a szakaszban a fertőzés elérte a csontot, és ennek következtében a csontok elpusztításának indult. A baktériumok agresszívabbá válnak, és ezt követően csontvesztéshez vezetnek. Minden alkalmazott kezelésnek magában kell foglalnia az íny alapos tisztítását a mélyen gyökerező baktérium lerakódások eltávolítása érdekében. - Mérsékelt fogágybetegség
A fogágybetegségnek ebben a szakaszában nagyobb a tapintási mélység, és ezt követően még több baktérium támadhatja meg a csontokat és a véráramot is. A kezelés hasonló lesz az enyhe fogágybetegséghez; azonban a tisztításnak mélyebbnek kell lennie. - Előrehaladott fogágybetegség
Ez a periodontális betegség utolsó szakasza, és ezen a ponton már a fertőzés komoly betegséget okozó baktériumokká fejlődött. Ez számos problémához vezethet, mint például a gennyes íny, a fogak jelentős kilazulása, a rágás közbeni erős fájdalom és a jelentős csontvesztés. Ebben a stádiumban sebészi beavatkozás szükséges, hiszen ha nem kezelik, további súlyos egészségügyi problémákat okozhat.
Legfontosabb parodontológiai kezelések
A kezeléseket, ugyanúgy, mint a betegség fázisait, több lépésre bonthatjuk. Amikor még csak az ínyre korlátozódik a probléma, akkor a folyamat teljes mértékben visszafordítható. Ha a betegség átterjed a csontra, a károsodás megállítható, de nem minden esetben lehet teljesen visszafordítani. Ezért is fontos a megelőzés és a rendszeres ellenőrzés, hogy még idejében megkezdhessük a megfelelő kezelést. Tehát, ha a fogágy betegséget korai stádiumban észlelik, akkor könnyebben kezelhető, míg ha a betegség előrehaladott stádiumban van, akkor valószínűleg műtétre lesz szükség, és a kezelés nehezebb, időben elhúzódó folyamat.
- Szájhigiéniás tanácsadás, oktatás (iTOP):
Ez egy személyre szabott szájhigiéniai képzés – szisztematikus módszer az optimális szájhigiénia-kezelés elsajátítására. Ez egyben gyakorlati képzés is (Touch to Teach) a kiválasztott eszközök és technikák használatára vonatkozóan, mely azon alapul, hogy az adott szaktudást ismertessük meg a páciensekkel és adjuk át nekik ezt a saját érdekükben. A személyre szabott szájápolási rutin egy életen át tartó, jó szájhigiéniát jelent és az ellenőrzések során nyomon követjük, hogy ez hatékony is maradjon. - Fogkőeltávolítás / depurálás:
A dentálhigiéniás kezelésekkel a legmagasabb szintű tisztaság érhető el, és a kezelést követően gyulladást okozó baktériumok eltávolíthatók a szájüregből, megelőzve ezzel a szövődmények kialakulását. A fogkőeltávolítás otthon nem lehetséges, csak a rendelőben speciális kéziműszerek és ultrahangos készülék segítségével. A leghatékonyabb eljárás, az irányított biofilm terápia, azaz GBT. - Nem megfelelően illeszkedő pótlások, tömések cseréje:
A régi töméseknél, vagy akár a régi koronáknál is kialakulhat fogágy probléma. Egyrészt oka lehet, ha nem volt tökéletes az illeszkedés az íny széleknél vagy az idő előrehaladtával az íny visszahúzódott, de az is előfordulhat, hogy hátsó, nehezen elérhető fogaknál a tisztítás nem történik megfelelően. Sínezés:
A mozgó fogak egymáshoz rögzítése. Ennek egyrészt az a célja, hogy segítsük a gyógyulást (ideiglenes sínek), másrészt pedig az, hogy a fogak további vándorlását megakadályozzuk (végleges sínezés). Ide tartoznak a fogszabályozó kezelés utáni retenciós sínek is, melyek megakadályozzák a fogak visszamozdulását a kezelés befejezése után.
- Kürett / parodontális tasak kezelés:
- zárt kürettről beszélünk, amikor helyi érzéstelenítés mellett a fog mellett lévő, parodontális tasakokat (ínytasak, mely fenntartja a gyulladást) speciális eszközökkel letisztítjuk.
- nyitott kürett pedig már sebészeti jellegű beavatkozás, amikor helyi érzéstelenítésben, az ínyen metszéseket ejtünk, nagyobb felületen és mélyebben tisztítjuk ki a parodontális tasakokat, utána pedig varratok segítségével helyreállítjuk az ínyt.
Ínyátültetés műtét:
A szabaddá vált fognyak az íny visszahúzódásának következménye. Az íny átültetése lefedi a szabaddá vált gyökeret, és segít megelőzni a további recessziót és a csontvesztést. Az íny átültetése során a parodontológus szakorvos fogínyszövetet vesz ki a szájpadlásból, hogy befedje a szabaddá vált gyökeret. Az ínyátültetés egy vagy több fogon is elvégezhető, és segíthet csökkenteni a fogérzékenységet és javítani a mosoly esztétikáját.
- Regeneratív eljárások:
Ezek az eljárások visszafordíthatják a fogágybetegség miatt károsodott területek egy részét az elveszett csontok és szövetek regenerálásával. Az eljárás során a parodontológus visszahajtja az ínyszövetet és eltávolítja a betegséget okozó baktériumokat. Membránok, csontgraftok vagy szövetstimuláló fehérjék kerülnek beépítésre a szervezet természetes csont- és szövetregeneráló képességének ösztönzésére. - Koronahosszabbítás:
Egyes embereknek „ínyszerű” mosolya lehet, mert a fogak rövidnek tűnnek, holott lehet, hogy csak túl sok ínyszövet borítja őket. Ennek kijavítására a parodontológusa fogkorona meghosszabbítási eljárást végez. A korona meghosszabbítása beállítja az íny és a csont szintjét, hogy több fog legyen látható, így az helyreállítható.