Mi is az a fogkő?
A fogkő egy mész-szerű anyag, amely a fogak felszínén, a fogak között és akár az íny alatt tapad meg. A fogkő képződése természetes folyamat, amely jelenlegi életmódunkból következik. Ha azonban legalább félévente nem távolítjuk el, fogínygyulladást, fogágy betegséget, rossz leheletet, fogszuvasodást és akár fogak elvesztését is okozhatja. A megelőzésben fontos szerepet játszik a megfelelő szájhigiénia, a napi kétszeri fogmosás, a fogselyem használata és a rendszeres fogtisztítás. A precíz fogápolási rutin kialakításával minimálisra csökkenthető a fogkő felhalmozódása, és a rendszeres fogtisztítás csökkentheti a fogkővel összefüggő betegségek kialakulásának valószínűségét. A fogkő ásványos lepedék (foglepedék), melynek színe változhat: fehértől sárgásig, barnástól feketéig. Előfordulhat az íny alatt is és ezzel hozzájárul az ínygyulladás kialakulásához. A fogkő nem távolítható el otthon, csak fogorvos vagy képzett dentálhigiénikus tudja eltávolítani.
Miért szükséges a fogtisztítás?
A fogkő tulajdonképpen ásványi anyagok – foglepedékbe történő - beépülésével jön létre, ami megkeményedik. A probléma a felnőttek több mint 80 százalékánál jelentkezik, és gyakorisága az életkorral növekszik. Ez azonban önmagában nem betegség, hisz a folyamat lényege, hogy érdes felületet hoz létre a fogakon, és itt nagyobb valószínűséggel telepednek meg a káros szájbaktériumok. Emiatt ínygyulladás alakulhat ki, amely parodontitissé alakulhat át, ezért nagyon fontos, hogy a fogkövet rendszeresen távolítsa el a fogorvos. A fogkő képződése teljesen természetes folyamat, és megfelelő szájhigiénia mellett is elkerülhetetlen. A rendszeres fogmosás, szájvíz és fogselyem eltávolíthatja a legtöbb ételmaradékot és lepedéket a fogakról, de nem teljesen. A fogakon maradó lepedék idővel felhalmozódik, és baktériumokkal teli lepedékréteget képez, amelyet lepedéknek is neveznek.
Súlyosabb esetekben a fogkő szabad szemmel is látható lehet, sárgás, szürke vagy barnás színben és komoly esztétikai problémákat okozhat. A fehéres-sárga lepedék még vízben oldódik, és képződésének első egy-két napjában könnyen eltávolítható. Később azonban a lepedék megkeményedik és vízben oldhatatlanná válik – ami jelentősen megnehezíti az eltávolítást. A foglepedékben fermentációs és anyagcsere folyamatok mennek végbe, amelyek során savak képződnek. A savak feloldják a fogzománcot, ami fogszuvasodáshoz vezethet.
A fogkő is lehet a rossz lehelet oka. A lepedék akkor válik fogkővé, amikor a nyálban található kalcium-sók beépülnek a lepedékbe, ami mineralizálódik és rendkívül kemény lesz. Ezenkívül a megkeményedett lerakódások elősegítik az ínygyulladás kialakulását. A gyulladás átterjedhet az egész fogágyra, pl. H. periodontitis alakulhat ki.
Figyelembe kell venni, hogy a fogkő nemcsak a fogak látható részén, hanem a fogak közötti területeken, az íny alatt is megjelenhet. Az íny alatti fogkő szabad szemmel nehezen látható, de eltávolítása különösen fontos a fogínygyulladás, a fogínysorvadás és a fogágygyulladás megelőzése érdekében. A fogkőképződés mértéke teljesen egyéni, elsősorban étkezési és szájápolási szokások, életmód és genetikai adottságok befolyásolják a folyamatot. A fogkő, ahogy a neve is sugallja, már teljesen szilárd és erősen tapad a fog felszínéhez. A lepedékkel ellentétben már nem távolítható el otthon fogmosással vagy fogselyem használatával, és mindenképpen professzionális foghigiéniás kezelést igényel.
Mely betegségek előzhetők meg rendszeres fogtisztítással?
A rendszeres fogtisztítás elengedhetetlen része az egészséges szájhigiéniának, hiszen a fogkő felhalmozódása nemcsak esztétikai problémákat okoz, hanem számos komolyabb problémához is vezethet. A professzionális fogtisztítás legalább annyira a szájápolás része, mint a kétszeri fogmosás vagy a fogselyem rendszeres használata, mert a fogkőlerakódások kiváló táptalajt biztosítanak a különféle baktériumoknak, amelyek számos fogbetegséget okozhatnak.
A fogkő okozta leggyakoribb betegség az ínygyulladás, melynek tünetei kezdetben ártalmatlannak tűnnek. Kezdetben előfordulhat enyhe ínyduzzanat, bőrpír és fogínyvérzés, de ha nem kezelik, a gyulladás akár az ínyre is kiterjedhet, ami hosszú távon a fogak kilazulásához és elvesztéséhez vezethet. Problémát jelenthet az is, hogy a fogszuvasodást okozó baktériumok megtelepednek a fogkőben. Ezek a kórokozók komoly veszélyt jelentenek fogaink egészségére, mivel károsítják a fogzománcot és felgyorsítják a fogszuvasodás folyamatát. Hamarosan sötét, barnás foltok jelenhetnek meg korábban ép fogaink felszínén, és ezek után már nem csak a fogkő eltávolításával, hanem a fogszuvasodás kezelésével is foglalkoznunk kell. A fogszuvasodás előrehaladott stádiumában, amikor a károsodás már a fog belső rétegét, a fogbeleket is érinti, nem csak egy tömés, hanem akár gyökérkezelés is szükséges.
A rendszeres fogápolással és fogtisztítással az alábbi fogászati betegségek megelőzhetők vagy megszűnhetnek:
- Ínyvérzés
- Ínygyulladás
- Periodontális betegségek
- Egészséges fogaink károsodása
- Caries (fogszuvasodás)
- Fogaink elszíneződése
- Fogaink meglazulása és elvesztése
- Kellemetlen, rossz lehelet
Praxisunkban is nagy jelentőséget tulajdonítunk az alapos fogtisztításnak bizonyos fogászati kezelések, például szájsebészeti beavatkozások előtt. A dentálhigiéniás kezelésekkel a legmagasabb szintű tisztaság érhető el, és a kezelést követően gyulladást okozó baktériumok eltávolíthatók a szájüregből, megelőzve ezzel a szövődmények kialakulását. Az, hogy milyen gyakran szükséges a fogtisztítás, az egyénen múlik. Általában évente kétszer ajánljuk pácienseinknek a dentálhigiéniás kezelést, de van, amikor ez gyakrabban fordul elő. Például, ha naponta csak egyszer mos fogat, ritkán tisztítja az ínyét, esetleg dohányzik vagy genetikailag hajlamosak vagyunk a fogkő-lerakódásra, érdemes gyakrabban, akár negyedévente ellátogatni egy professzionális fogtisztításra, hogy fogai egészségesek legyenek.
Professzionális fogtisztítási eljárás - a fogtisztítás lépései
Megfelelő orvosi eszközzel (depurátor) a dentálhigiénikus eltávolítja a fogkövet az íny károsítása nélkül. Ilyenek például a vízhűtéses ultrahangos készülékek és a különféle kézi eszközök, pl. A kezelés után érdesnek érzi a fogak felületét, mert az ultrahangos készülékkel a felületeket nem lehet fényesre csiszolni. Ezt a fogászati homokfúvó végzi, amely sűrített levegő, víz és gyengéd polírozópor keverékével tisztít. Az eljárás eltünteti a például kávé, tea, vörösbor vagy dohányzás okozta elszíneződéseket is.
- Fogtisztítás: fogkő eltávolítása
A fogtisztítás első lépése a fogtisztítás, vagyis a makacs fogkő tényleges eltávolítása. A megfelelő állapot az úgynevezett ultrahangos fogmosással érhető el. Az ultrahangos vibrációs mozgás könnyedén és finoman választja el a fogkövet a zománctól, így az egyáltalán nem sérül. A rezgések légbuborékokat képeznek, amelyekből a fogkő felszabadul és szétesik. Egy alapos fogtisztítással ismét tiszta és sima fogfelszínt kapunk, ami elengedhetetlen lépése a megfelelő szájhigiénia kialakításának. Ezt követi a homokfúvás, amelyet nagy nyomáson működő készülékkel végeznek, így a tisztítás teljesen eltávolítja a szennyeződéseket, lepedéket a fogakon. A technológia folyamatos fejlődésének köszönhetően ma már rendelkezésre áll rendelőnkben is egy olyan speciális berendezés svájci gyártmányú EMS Prophylax Master berendezés, amely lehetővé teszi a még hatékonyabb és fájdalommentes fogkő eltávolítást és az irányított biofilm terápiának köszönhetően egy össszetett kezelési folymatot. - Polírozás: a fogak finom tisztítása
A fogtisztítás második lépésében a megtisztított fogakat polírozó pasztával és elektromos fogkefe fejjel polírozzuk. A fogtisztítás és -polírozás csillogó fehér mosolyt biztosít minden páciens számára. A fogtisztító kezelés időtartama elsősorban a fogkő mennyiségétől, elhelyezkedésétől és kiterjedésétől függ. A folyamat általában 40-60 percet vesz igénybe, ezalatt tapasztalt dentálhigiénikus kollégáink nem csak felülről, hanem a nehezen hozzáférhető helyekről is eltávolítják a fogkövet. Alapos homokfúvás és fogpolírozás után fogai még selymesebben és tisztábban fognak ragyogni.
Professzionális dentálhigiéniás kezelésünk az alábbi szolgáltatásokat tartalmazza:
- Tanácsok a fogászati higiéniához
- Fájdalommentes ultrahangos fogkő eltávolítás a teljes fogsorra (alul és felül is)
- Gyöngy homokfúvás
- Fogköztisztítás
- Fogpolírozás gumiharanggal, pasztával és kefével
- Egyéni tanácsadás szájhigiéniával és szájápolással kapcsolatban, mely során akár személyre szabott technikákkal is megismertetjük pácienseinket pl. egy iTOP tanácsadás keretében
Nem számít, milyen kezelést terveznek az élete során, a jól megtisztított fogak megkönnyítik a fogorvos dolgát!
Fogtisztítási költségek
A fogtisztítás rendkívül fontos egészségmegőrző kezelés, ezért nagy jelentőséget tulajdonítunk a minőségi és alapos kezelésnek. A tisztítás tulajdonképpen a fogak „sterilizálása”, mivel eltávolítja a fogkőben megtelepedő baktériumokat. Nem véletlen, hogy ez általában a szájsebészeti vagy akár a protetikai kezelések előfeltétele.
A professzionális fogtisztítás több szinten és többféleképpen is elvégezhető, ami az eltérő költségekben is megmutatkozik. Hogy kinek milyen tisztításra van szüksége, azt csak fogorvosi vizsgálat során lehet megtudni. Míg a klasszikus fogtisztítást dentálhigiénikus végzi, addig a parodontális mélytisztítást (kürettálás) csak fogorvos végezheti. Az eljárást helyi érzéstelenítésben végzik. A fogágybetegségeknek a kezelése azonban hosszú távon lényegesen drágább lehet, mint a rendszeres fogtisztítás, nem beszélve az ezzel járó, költségekben nem kifejezhető fizikai kényelmetlenségről.