Tartalomjegyzék
Tartalom

Tartalom

Továbbiak

Mi is az a fogkő?

A fogkő egy mész-szerű anyag, amely a fogak felszínén, a fogak között és akár az íny alatt tapad meg. A fogkő képződése természetes folyamat, amely jelenlegi életmódunkból következik. Ha azonban legalább félévente nem távolítjuk el, fogínygyulladást, fogágy betegséget, rossz leheletet, fogszuvasodást és akár fogak elvesztését is okozhatja. A megelőzésben fontos szerepet játszik a megfelelő szájhigiénia, a napi kétszeri fogmosás, a fogselyem használata és a rendszeres fogtisztítás. A precíz fogápolási rutin kialakításával minimálisra csökkenthető a fogkő felhalmozódása, és a rendszeres fogtisztítás csökkentheti a fogkővel összefüggő betegségek kialakulásának valószínűségét. A fogkő ásványos lepedék (foglepedék), melynek színe változhat: fehértől sárgásig, barnástól feketéig. Előfordulhat az íny alatt is és ezzel hozzájárul az ínygyulladás kialakulásához. A fogkő nem távolítható el otthon, csak fogorvos vagy képzett dentálhigiénikus tudja eltávolítani.

FogkőA fog lepedék (biofilm) feltárása

Miért szükséges a fogtisztítás?

A fogkő tulajdonképpen ásványi anyagok – foglepedékbe történő - beépülésével jön létre, ami megkeményedik. A probléma a felnőttek több mint 80 százalékánál jelentkezik, és gyakorisága az életkorral növekszik. Ez azonban önmagában nem betegség, hisz a folyamat lényege, hogy érdes felületet hoz létre a fogakon, és itt nagyobb valószínűséggel telepednek meg a káros szájbaktériumok. Emiatt ínygyulladás alakulhat ki, amely parodontitissé alakulhat át, ezért nagyon fontos, hogy a fogkövet rendszeresen távolítsa el a fogorvos. A fogkő képződése teljesen természetes folyamat, és megfelelő szájhigiénia mellett is elkerülhetetlen. A rendszeres fogmosás, szájvíz és fogselyem eltávolíthatja a legtöbb ételmaradékot és lepedéket a fogakról, de nem teljesen. A fogakon maradó lepedék idővel felhalmozódik, és baktériumokkal teli lepedékréteget képez, amelyet lepedéknek is neveznek.

Súlyosabb esetekben a fogkő szabad szemmel is látható lehet, sárgás, szürke vagy barnás színben és komoly esztétikai problémákat okozhat. A fehéres-sárga lepedék még vízben oldódik, és képződésének első egy-két napjában könnyen eltávolítható. Később azonban a lepedék megkeményedik és vízben oldhatatlanná válik – ami jelentősen megnehezíti az eltávolítást. A foglepedékben fermentációs és anyagcsere folyamatok mennek végbe, amelyek során savak képződnek. A savak feloldják a fogzománcot, ami fogszuvasodáshoz vezethet.

A fogkő is lehet a rossz lehelet oka. A lepedék akkor válik fogkővé, amikor a nyálban található kalcium-sók beépülnek a lepedékbe, ami mineralizálódik és rendkívül kemény lesz. Ezenkívül a megkeményedett lerakódások elősegítik az ínygyulladás kialakulását. A gyulladás átterjedhet az egész fogágyra, pl. H. periodontitis alakulhat ki. 

Figyelembe kell venni, hogy a fogkő nemcsak a fogak látható részén, hanem a fogak közötti területeken, az íny alatt is megjelenhet. Az íny alatti fogkő szabad szemmel nehezen látható, de eltávolítása különösen fontos a fogínygyulladás, a fogínysorvadás és a fogágygyulladás megelőzése érdekében. A fogkőképződés mértéke teljesen egyéni, elsősorban étkezési és szájápolási szokások, életmód és genetikai adottságok befolyásolják a folyamatot. A fogkő, ahogy a neve is sugallja, már teljesen szilárd és erősen tapad a fog felszínéhez. A lepedékkel ellentétben már nem távolítható el otthon fogmosással vagy fogselyem használatával, és mindenképpen professzionális foghigiéniás kezelést igényel.

Ultrahangos fogkő eltávolításFogászati vizsgálatFogköz tisztítás

Mely betegségek előzhetők meg rendszeres fogtisztítással?

A rendszeres fogtisztítás elengedhetetlen része az egészséges szájhigiéniának, hiszen a fogkő felhalmozódása nemcsak esztétikai problémákat okoz, hanem számos komolyabb problémához is vezethet. A professzionális fogtisztítás legalább annyira a szájápolás része, mint a kétszeri fogmosás vagy a fogselyem rendszeres használata, mert a fogkőlerakódások kiváló táptalajt biztosítanak a különféle baktériumoknak, amelyek számos fogbetegséget okozhatnak. 

A fogkő okozta leggyakoribb betegség az ínygyulladás, melynek tünetei kezdetben ártalmatlannak tűnnek. Kezdetben előfordulhat enyhe ínyduzzanat, bőrpír és fogínyvérzés, de ha nem kezelik, a gyulladás akár az ínyre is kiterjedhet, ami hosszú távon a fogak kilazulásához és elvesztéséhez vezethet. Problémát jelenthet az is, hogy a fogszuvasodást okozó baktériumok megtelepednek a fogkőben. Ezek a kórokozók komoly veszélyt jelentenek fogaink egészségére, mivel károsítják a fogzománcot és felgyorsítják a fogszuvasodás folyamatát. Hamarosan sötét, barnás foltok jelenhetnek meg korábban ép fogaink felszínén, és ezek után már nem csak a fogkő eltávolításával, hanem a fogszuvasodás kezelésével is foglalkoznunk kell. A fogszuvasodás előrehaladott stádiumában, amikor a károsodás már a fog belső rétegét, a fogbeleket is érinti, nem csak egy tömés, hanem akár gyökérkezelés is szükséges.

A rendszeres fogápolással és fogtisztítással az alábbi fogászati betegségek megelőzhetők vagy megszűnhetnek: 

  • Ínyvérzés
  • Ínygyulladás
  • Periodontális betegségek
  • Egészséges fogaink károsodása
  • Caries (fogszuvasodás)
  • Fogaink elszíneződése
  • Fogaink meglazulása és elvesztése
  • Kellemetlen, rossz lehelet

Praxisunkban is nagy jelentőséget tulajdonítunk az alapos fogtisztításnak bizonyos fogászati kezelések, például szájsebészeti beavatkozások előtt. A dentálhigiéniás kezelésekkel a legmagasabb szintű tisztaság érhető el, és a kezelést követően gyulladást okozó baktériumok eltávolíthatók a szájüregből, megelőzve ezzel a szövődmények kialakulását. Az, hogy milyen gyakran szükséges a fogtisztítás, az egyénen múlik. Általában évente kétszer ajánljuk pácienseinknek a dentálhigiéniás kezelést, de van, amikor ez gyakrabban fordul elő. Például, ha naponta csak egyszer mos fogat, ritkán tisztítja az ínyét, esetleg dohányzik vagy genetikailag hajlamosak vagyunk a fogkő-lerakódásra, érdemes gyakrabban, akár negyedévente ellátogatni egy professzionális fogtisztításra, hogy fogai egészségesek legyenek.

Fogkő eltávolításEMS Airflow

Professzionális fogtisztítási eljárás - a fogtisztítás lépései

Megfelelő orvosi eszközzel (depurátor) a dentálhigiénikus eltávolítja a fogkövet az íny károsítása nélkül. Ilyenek például a vízhűtéses ultrahangos készülékek és a különféle kézi eszközök, pl. A kezelés után érdesnek érzi a fogak felületét, mert az ultrahangos készülékkel a felületeket nem lehet fényesre csiszolni. Ezt a fogászati homokfúvó végzi, amely sűrített levegő, víz és gyengéd polírozópor keverékével tisztít. Az eljárás eltünteti a például kávé, tea, vörösbor vagy dohányzás okozta elszíneződéseket is.

  1. Fogtisztítás: fogkő eltávolítása
    A fogtisztítás első lépése a fogtisztítás, vagyis a makacs fogkő tényleges eltávolítása. A megfelelő állapot az úgynevezett ultrahangos fogmosással érhető el. Az ultrahangos vibrációs mozgás könnyedén és finoman választja el a fogkövet a zománctól, így az egyáltalán nem sérül. A rezgések légbuborékokat képeznek, amelyekből a fogkő felszabadul és szétesik. Egy alapos fogtisztítással ismét tiszta és sima fogfelszínt kapunk, ami elengedhetetlen lépése a megfelelő szájhigiénia kialakításának. Ezt követi a homokfúvás, amelyet nagy nyomáson működő készülékkel végeznek, így a tisztítás teljesen eltávolítja a szennyeződéseket, lepedéket a fogakon. A technológia folyamatos fejlődésének köszönhetően ma már rendelkezésre áll rendelőnkben is egy olyan speciális berendezés svájci gyártmányú EMS Prophylax Master berendezés, amely lehetővé teszi a még hatékonyabb és fájdalommentes fogkő eltávolítást és az irányított biofilm terápiának köszönhetően egy össszetett kezelési folymatot.
  2. Polírozás: a fogak finom tisztítása
    A fogtisztítás második lépésében a megtisztított fogakat polírozó pasztával és elektromos fogkefe fejjel polírozzuk. A fogtisztítás és -polírozás csillogó fehér mosolyt biztosít minden páciens számára. A fogtisztító kezelés időtartama elsősorban a fogkő mennyiségétől, elhelyezkedésétől és kiterjedésétől függ. A folyamat általában 40-60 percet vesz igénybe, ezalatt tapasztalt dentálhigiénikus kollégáink nem csak felülről, hanem a nehezen hozzáférhető helyekről is eltávolítják a fogkövet. Alapos homokfúvás és fogpolírozás után fogai még selymesebben és tisztábban fognak ragyogni.

Professzionális dentálhigiéniás kezelésünk az alábbi szolgáltatásokat tartalmazza:

  • Tanácsok a fogászati higiéniához 
  • Fájdalommentes ultrahangos fogkő eltávolítás a teljes fogsorra (alul és felül is) 
  • Gyöngy homokfúvás 
  • Fogköztisztítás 
  • Fogpolírozás gumiharanggal, pasztával és kefével 
  • Egyéni tanácsadás szájhigiéniával és szájápolással kapcsolatban, mely során akár személyre szabott technikákkal is megismertetjük pácienseinket pl. egy iTOP tanácsadás keretében

Nem számít, milyen kezelést terveznek az élete során, a jól megtisztított fogak megkönnyítik a fogorvos dolgát!

Fogkő eltávolítás után

Fogtisztítási költségek

A fogtisztítás rendkívül fontos egészségmegőrző kezelés, ezért nagy jelentőséget tulajdonítunk a minőségi és alapos kezelésnek. A tisztítás tulajdonképpen a fogak „sterilizálása”, mivel eltávolítja a fogkőben megtelepedő baktériumokat. Nem véletlen, hogy ez általában a szájsebészeti vagy akár a protetikai kezelések előfeltétele.

A professzionális fogtisztítás több szinten és többféleképpen is elvégezhető, ami az eltérő költségekben is megmutatkozik. Hogy kinek milyen tisztításra van szüksége, azt csak fogorvosi vizsgálat során lehet megtudni. Míg a klasszikus fogtisztítást dentálhigiénikus végzi, addig a parodontális mélytisztítást (kürettálás) csak fogorvos végezheti. Az eljárást helyi érzéstelenítésben végzik. A fogágybetegségeknek a kezelése azonban hosszú távon lényegesen drágább lehet, mint a rendszeres fogtisztítás, nem beszélve az ezzel járó, költségekben nem kifejezhető fizikai kényelmetlenségről.

Kezelés Ár
iTOP tanácsadás 25.000 Ft
Fogkő eltávolítás (alap) 20.000 Ft
Teljeskörű fogkő eltávolítás szájhigiéniás tanácsadással 27.000 Ft
Irányított biofilm terápia (GBT Basic) - 'Mosoly' csomag 27.000 Ft
Irányított biofilm terápia (GBT Plus) - 'Nincs több fogkő' csomag 35.000 Ft-tól
Irányított biofilm terápia + iTOP (GBT Max) - 'STOP fogágybetegség' csomag 49.000 Ft
Otthoni fogfehérítő szett 75.000 Ft
Orvosi depurálás 30.000 Ft-tól
Teljes professzionális rendelői fogfehérítés 130.000 Ft

Gyakran ismételt kérdések

Mi az a fogkő?

A fogkő nem más, mint elmeszesedett lepedék, amely annyira kemény, hogy házi módszerekkel és egyszerű fogmosással már nem távolítható el a fogakról. A fogkőképződés nagyon hamar, étkezés után nem sokkal megindul a fogak felszínén. Ha a lepedéket nem megfelelő fogmosási technikákkal távolítják el, ez a vékony réteg foglepedékké alakul, majd a nyálból felszabaduló ásványi anyagok hatására meszesedik. Így keletkezik a fogkő.

Milyen előnyei vannak a fogkő eltávolításának?

A fogtisztítás előnyeit a legegyszerűbb úgy megközelíteni, ha megvizsgáljuk a fogkő következményeit és tüneteit. Szájüregünk higiéniája érdekében kiemelten fontos elkerülni ezeket a kellemetlen panaszokat, amelyek megnehezíthetik mindennapjainkat: látható, sárgás (fekete) elszíneződés, lerakódások, vörös, gyulladt fogíny, érzékeny és vérző fogíny, rossz lehelet.

Miért kell eltávolítani a fogkövet?

A lerakódott fogkő nem szép látvány és nagy mennyiségben különösen csúnya. Ez a kellemetlen, rossz lehelet fő oka is egyben. A fogkőben élő baktériumok ínygyulladást okoznak, amely hosszú távon fogágy gyulladáshoz vezet. A fogszuvasodás a fogkő el nem távolítása miatt is kialakulhat. Tehát a fogtisztítás előnyei közé tartozik a fogínygyulladás és a fogágy gyulladás megelőzése, a szebb, esztétikusabb fogak és a rossz lehelet megszüntetése.

Fogkőeltávolítás után lehet enni, inni?

Javasoljuk, hogy a fogtisztítás után legalább 3 órán keresztül ne egyen semmilyen színező hatású ételt. Vizet természetesen vizet lehet inni, de csak szénsavmentes vizet. Egyéb folyadékok, főleg színező italok esetében érdemes legalább 3 órát várni (például vörösbor, kávé stb.).

Káros-e a kávéfogyasztás fogkőeltávolítás után?

A fogtisztítás utáni kávéfogyasztáshoz ugyanazt ajánlhatjuk, mint általában az italokhoz, mivel a kávé erős színező hatással rendelkezik. Ezért fontolja meg a fogyasztását fogai fehérségének megőrzése érdekében.

Káros-e a cigarettázás fogkőeltávolítás után?

A cigarettának színező hatása is van, így nemcsak a fogtisztítás után kerüljük a dohányzást, ha szép fehér fogakat szeretnénk, hanem az egészségünket károsító hatások miatt sem javasoljuk a cigaretta használatát.

Mit tehet Ön a fogkő ellen?

A fogkőképződés avagy újraképződésének megakadályozása érdekében sokat lehet tenni. Kövesse a szájhigiéniát a fogkőképződés elkerülése érdekében. Mosson alaposan fogat legalább naponta kétszer fogkrémmel és megfelelő kézi- vagy elektromos fogkefével. Naponta egyszer tisztítsa meg a fogak közötti teret szájöblítővel vagy fogselyem segítségével – a fogak közötti rés mellett a szájöblítő akár 3 mm mélységig is sikeresen tisztítja a kis táskákat. 

Fáj a fogtisztítás alatt / után?

A fogtisztítás alapvetően fájdalommentes, esetleg érzékenység vagy enyhe fogínyfájdalom jelentkezhet az első néhány órában. A betegek azonban ritkán számolnak be ilyen tünetekről. A nyitott fognyakú betegek gyakran tapasztalnak érzékenységet a fogtisztítás során. Emiatt a szabaddá váló nyaki részek töméséről fogorvoshoz kell fordulni. Ha másnap vagy a harmadik napon továbbra is fájdalmai vannak, forduljon orvosához.

Továbbiak

dentalhigiénia | Szakorvosaink

Vicze Viktória

Vicze Viktória

vezető dentálhigiénikus
Szakterület: dentalhigiénia
Spitz Bernadett

Spitz Bernadett

iTOP tanácsadó, dentálhigiénikus
Szakterület: dentalhigiénia
Sági Gabriella

Sági Gabriella

dentálhigiénikus
Szakterület: dentalhigiénia
Kovács Enikő

Kovács Enikő

iTOP tanácsadó, dentálhigiénikus
Szakterület: dentalhigiénia
Kovács-Nagy Nóra

Kovács-Nagy Nóra

dentálhigiénikus
Szakterület: dentalhigiénia
Továbbiak
Tartalom

Tartalom

Rólunk mondták