Tartalomjegyzék
Tartalom

Tartalom

Rögzített fogpótlásnak elsősorban a koronát és a hidat tekintjük, melyeket az eredeti fogra vagy egy implantátumra helyeznek fel.
Továbbiak

Nagyon sok kifejezést hallunk, olvasunk mindenfelé, mint pl. korona, híd, fogsor, protézis, stb. Mindezeket a fogpótlások összefoglaló névvel illeti a szakma. Ezeknek a különböző kategóriájú fogpótlásoknak a funkciója, kivitele, anyaga is több ponton eltér.

Fogászati koronák Fogászati koronák

A csoportosításnak is több útja van. Beszélhetünk:

  • kivehető vagy
  • rögzített fogpótlásról

Eltérő lehet a fogpótlás alapanyaga:

  • kompozit (speciális műanyag)
  • arany
  • kerámia vagy ún. préskerámia
  • cirkónium

Különböző megoldások vannak a foghiány mértékétől függően:

  • egy fog pótlása, ami történhet saját szomszédos fogakra épülő híddal vagy fogimplantátumra ültetett szóló koronával
  • több – egy fogíven található - foghiány pótlására szintén a saját fogra vagy implantátumra rögzített híd(ak) a megoldás
  • nagyobb mérvű foghiány esetében a különböző részleges vagy precíziós fogsorok jelenthetnek megoldást, főleg abban az esetben, ha nem „implantos” megoldást keres a páciens
  • teljes foghiány esetén elsődlegesen fogsorban gondolkodhatunk, de itt is igen nagy a választék az egyszerű kivehető fogsortól, az implantátumra rögzített fogpótlásig. Szerencsés esetben, amennyiben a fogív és a fogíny esztétikája lehetővé teszi, adott számú implantátumra egy ún. körhidat is rögzíthetünk, mely mind küllemében, mind pedig funkciójában a saját, ápolt fogazatot közelíti.

Az orvostudomány és a technológia folyamatos fejlődése újabb és újabb megoldásokat hoz létre, melyre jó példa az utóbbi évtizedben már nálunk is elterjedtté váló All-on-4 koncepció, melyről egy másik pontban olvashatnak részletesen.

Mi is az a korona / híd?

A korona olyan fogpótlás, amelyet a fogorvos az íny szintből megfelelő méretben kiálló csonkra helyez fel. Ez lehet:

  • egy implantátum felépítménye vagy az eredeti fog formára csiszolt tömbje, ill. elegendő foganyag hiányában egy un. csapos előkészítésre;
  • a legfontosabb követelmény a gyökér megléte - legyen az eredeti fog gyökere vagy egy csap vagy az implantátum (műgyökér), hiszen a korona önmagában csak a látható hibát, sérülést kompenzálja. A fog vagy az implantátum felépítményét teljesen lefedő korona tulajdonképpen önálló megoldás, melyet a saját fogra ragasztással, míg az implantátumra csavarozással rögzítenek, és megfelelő szájhigiénia mellett 15-20 évig gond nélkül betöltheti funkcióját.

A nagyobb foghiányok pótlására általában hidat alkalmaznak, amely lényegében több korona összeragasztásával jön létre. Ebben az esetben a korona pillérként működik, és egy hídelem kerül a fogatlan területre. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a korona egyes szám, a híd pedig többes szám. Fogorvosaink egy konzultáció keretében megbeszélhetik pácienseinkkel a pontos eljárásokat és a szükséges kezeléseket.

3-tagú híd saját fogra 3-tagú híd saját fogra
Implantkorona, korona saját fogra, híd Implantkorona, korona saját fogra, híd
3-tagú implanthíd 3-tagú implanthíd

Mikor szükséges a korona?

A koronát, mint fogpótlás, alapvetően akkor használják, ha az érintett fog súlyos sérülést szenved vagy a fogazat jelentős károsodást szenved. Az implantátumok megjelenésével a hagyományos híd alternatívájaként új szerepet kapott az implantkorona, hisz ezzel a megoldással nem szükséges pillérfogak kialakítása. A korona kiemelkedő szerepet játszik a rágási funkció és az esztétika helyreállításában is. Eredeti, még egészséges gyökérrel rendelkező fogaknál is alkalmazzák, ha a fogszuvasodás vagy egyéb sérülés miatti roncsolás akkora, hogy töméssel vagy héjkerámiával nem állítható helyre. Nem túl gyakran, de esztétikai okokból is alkalmazzák, például a zománc vagy a dentin fejlődési rendellenességei esetén, metszőfogak réseinek lezárására, elszíneződések eltávolítására. Az implantációs megoldásokkal a rágófelületet csak koronával lehet helyreállítani.

Melyek a koronák előnyei és hátrányai? 

Ahogy öregszünk, egyre jobban eltakarjuk a mosolyunkat. A fogak deformációja és kopása az élet természetes folyamata. A koronák nagyon nagy előnye, hogy elrejthetik az elváltozásokat és újra teljes értékű fogat alkothatnak, mind esztétikai, mind egészségügyi szempontból. Mert idővel megváltozik a fogak színe, még akkor is, ha gondosan ápolják őket. Úgy öregszik, mint a haj vagy a bőr. Az önbecsülés mellett számos egészségügyi következménye is van, ha nem állítjuk helyre fogainkat. A kopott fogak miatt a harapás megváltozik, ami állkapocs ízületi (TMJ) problémákhoz, sőt állandó fejfájáshoz, majd gerincproblémákhoz vezethet. A meglévő fogak koronája valójában nem más, mint a fogpótlás. Mint ahogy egy sérült épületet is helyreállítanak. A foggyökér stabilan fekszik az íny alatt a csontban (mint egy ház alapja), de a szerkezet, az anyaga már annyira elhasználódott, hogy használhatatlan. Mint egy már lakhatatlanná vált épületben. Viszont azzal kell számolnunk, hogy ezeket a koronákat is ugyanúgy ápolni kell, hisz megfelelő szájhigiénia nélkül könnyen kialakulhatnak gyulladások, fogágybetegség vagy más problémák.

Mennyibe kerül egy korona Magyarországon?

A fogpótlások ára Magyarországon legfőképpen a koronák anyagától függ és elég széles spektrumban mozoghat, akár 70.000 – 150.000 Ft/fog áron. Hogy pontosan mely típusok léteznek, és egyenként mennyibe kerülnek, arról Árlistánkból tájékozódhat az egyes fajták leírásánál. A leggyakrabban használt, kerámia bevonatú fémkorona mellett létezik tiszta porcelánból és cirkónium-oxidból készült korona is. A fémkerámia előnye, hogy olcsó, erős, minden fogra alkalmazható. Ezen koronák hátránya ugyanakkor a fémtartalom, így allergiások számára általában alkalmatlanok és az idő előrehaladtával a sorvadó íny miatt előbújhat egy fémes-szürke csík a korona széleinél, ami esztétikailag zavaró lehet. Az elülső fogakhoz rendszerint tiszta porcelánt vagy cirkóniumot használnak, mert esztétikailag szerencsésebb választás. A fejlődő technológiának köszönhetően már a hátsó fogakra (rágóterületre) is készülnek cirkónium koronák és hidak.

Kezelés Ár
Porcelán leplezésű korona, (híd) tagonként saját fogra 79.000 Ft
Porcelán leplezésű korona (híd) tagonként implantatumra 89.000 Ft
Porcelán leplezésű korona (önállóan vagy hídban) csavarozható elemmel 110.000 Ft
Zirkon / E-Max korona saját fogra 125.000 Ft
Zirkon korona implantátumra 120.000 Ft
Ideiglenes korona (db) - rövidtávú / rendelői 15.000 Ft
Ideiglenes korona (db) - hosszútávú / technikusi 35.000 Ft

Melyik a legolcsóbb korona?

A koronák ára a típusától, felhasználási módjától és anyagától függ. A koronák közül a legolcsóbb a műanyag, amelyet főként ideiglenes koronaként használnak. Költség szempontjából a következő árszintet a fémkerámia korona jelenti, amely 79.000-110.000 Ft körüli áron a leginkább a hátsó rágási területre, illetve implantációs koronákra vagy hidakra ajánlható. Drágább fogászati koronaváltozatok a cirkónium koronák, az aranykoronák és az E-Max préselt kerámia koronák. A cirkónium korona jó ár-érték arányú és nagyon jó tulajdonságokkal rendelkezik. Az E-Max, mint fémmentes koronatípus egyedülálló minőséget képvisel a gyártásában, a koronák királya a legmagasabb árfekvésű.

Nálunk a legolcsóbb az ideiglenes korona, melynek a rendelőben a szék mellett készített rövidtávú változata 15.000 Ft, míg a laborban készülő hosszútávú ideiglenes korona 35.000 Ft-ba kerül. Az előbbi leginkább esztétikai célokat szolgál, az utóbbi viszont több hónapos gyógyulási periódus alatt is megfelelően helyettesíti átmenetileg a végleges fogakat. A műanyag koronák tehát elsősorban átmeneti megoldást jelentenek, hogy a pácienseknek ne kelljen fog nélkül várniuk a végleges koronára.

A fogpótlások költségei és árai tehát típusonként és anyagonként eltérnek. A korona felhelyezhető saját fogra vagy implantátumra a fent leírtak szerint. Természetesen a különböző fogorvosok és klinikák eltérő áron dolgoznak, de összességében a korona árak szintje egy megadott sávon belül mozog.

Fémkerámia korona Fémkerámia korona
Cirkónium korona Cirkónium korona

Mi az a kerámia korona?

A kerámia korona olyan gyűjtőfogalom, amelyben a váz és a különböző leplezés (burkolat) anyaga határozza meg az egyes fajtákat. Ez alapján megkülönböztetünk:

  • fémkerámia koronát,
  • arany kerámia koronát, 
  • cirkónium (zirkon) koronát és
  • préselt kerámia koronát. 

Fémkerámia korona – előnyei / hátrányai / költségei

A fémkerámia (porcelán leplezésű) korona vázát fémötvözetből öntik vagy faragják marógéppel. A váz tesztelése után a szakember a porcelánt a kiválasztott színekben hordja fel és kerámia kemencében égeti ki, a vázon a fedőanyagot keményítve. Az egyszerű fém koronákkal ellentétben a porcelán borításnak köszönhetően az eredeti fogainkkal azonos árnyalat hozható létre. A teljes kerámia koronák után ez a típus adja vissza legjobban az eredeti fog megjelenését, bár a kerámia alatti fémrész, különösen az ínyvonalnál, gyakran szürke vonalként tűnik ki, és rontja az összképet. Ha valakinek egyébként is lehúzódott az íny, nem ajánlott ezt a típust választani. 

A fémkerámia koronák előnye

  • stabil, rugalmas vázszerkezet
  • rugalmasságának köszönhetően törés nélkül képes áthidalni a nagy hézagokat
  • fogászati implantátumok esetén is remek és tartós fogpótlást alkothat
  • a fémkerámia korona ára alacsonyabb, mint a többi porcelán korona ára, mert olcsóbb a gyártása és így jó az ár-érték arányt képvisel. 

A fém-kerámia korona hátránya

  • csak egy kivételes esztétikai érzékkel és művészi vonulattal megáldott fogtechnikus alkothat igazán élethű és természetes fogakat 
  • a fogat ért sérülés esetén a szürke keret láthatóvá válhat, amikor a porcelán lepattan
  • a korona szélének szürke fémszegélye miatt elsősorban rágófogak korrekciójára, pótlására javasolt használni
  • a saját fogszövethez képest a váza miatt sűrűbb, élettelenebb hatású fogsor készíthető belőle
  • a szürke fémszegély idővel elszínezi a fogínyt, amely szintén szürke árnyalatot vesz fel illetve a fém feloldódik a nyálban, ami fémes ízt adhat viselőjének
  • a fém jól vezeti a hőt, ami kellemetlen érzést kelt hideg és meleg ételek, italok fogyasztása során
  • a fémallergia egyre gyakoribb a felhasználók körében, vagy az ismert allergiában szenvedők számára ez a koronacsere nem jelent alternatívát.

Fém-kerámia korona költsége

  • a fém-kerámia korona ára a koronák alacsonyabb árkategóriájába tartozik, ennek oka a fém és porcelán kombinációja, valamint a technikailag kevésbé bonyolult előállítási mód. Elsősorban az oldal- és hátsó fogak elfedésére, pótlására ajánlott rágási területen, de kiválóan alkalmas implantációs koronák vagy akár hidak létrehozására is. Egy fém-kerámia korona ára saját fogra 79.000 Ft, implantátumra helyezve pedig 89.000 Ft koronánként. A szóló implantátumra felhelyezett fém-kerámia korona költsége kiegészül a csavarozható elem költségével, ami viszont lehetővé teszi, hogy a jövőbeni ápolása, tisztítása, esetleges cseréje okkal könnyebben végrehajtható.

Arany kerámia korona – előnyei / hátrányai / költségei

Az aranykorona porcelán leplezésű, de aranyból készült vázzal rendelkező korona. A korona váza tehát speciális aranyötvözetből készül. Elkészítése a legnagyobb odafigyelést és precíz csapatmunkát kívánja orvosától és fogtechnikusától. Mivel az arany jól megmunkált fém, a belőle készült protézis egy pontosan illeszkedő fog vázát alkotja, tökéletes, szinte elválaszthatatlan élkiképzéssel a fogszövet és a váz közötti átmenetnél. 

Az aranykorona előnye

  • leginkább kerámiával kombinálva használják aranyötvözetként Az arany jótékony tulajdonsága, hogy egyfajta természetes baktériumölő hatással bír. Jellemzően nem okoz allergiás tüneteket, és szövetbarát összetevő.

Az aranykorona hátránya

  • az aranykorona árát az arany világpiaci ára határozza meg. Mivel az arany nem megy ki a divatból, kiváló befektetésnek is bizonyul, ráadásul az utóbbi időben meglehetősen erősödő trendet mutat. A fogorvosok alapvetően a hagyományos fémkerámia korona árát célozzák meg, amihez hozzáadódik az arany grammonkénti ára. Az aranykorona költsége tehát a koronák felső szintjén van. 

Arany korona költsége

  • az aranykorona az aranytartalomtól függően valamivel drágább, mint a kerámia, de nagyon tartós. Leggyakrabban a fogak hátsó, nem látható területén használják. A költségeket mindig az alapján kell kiszámítani, hogy mennyire tartós és mennyire jól feldolgozható. Az aranyat évezredek óta használják a fogászatban, és nem véletlenül. Rágásálló és kellően puha ahhoz, hogy ne sértse meg a környéket, kellemes érzetet kelt a szájban, és allergiások számára is ideális. Bár a minőség minden bizonnyal nagyon megbízható, az aranykorona az arany megemelkedett ára miatt manapság különösen megdrágult. Ezért mérlegelni kell, hogy esztétikai követelmények és biológiai kompatibilitás szempontjából megéri-e a befektetés, vagy inkább a teljesen kerámia alternatívákat választja

Cirkónium korona – előnyei / hátrányai / költségei

A cirkónium korona titka a magas esztétika és a robottechnológia. Az űrkutatás és a hadiipar legújabb technológiai vívmányai is folyamatosan segítik az orvostechnikai eszközök fejlesztését. A cirkon felhasználása is – nem meglepő módon az űrkutatással és a hadiiparral kezdődött. Az innovációnak köszönhetően olyan anyagot hoztak létre, amely bio-kompatibilis, ezért alkalmas emberi felhasználásra. A cirkónium napjaink legmodernebb fogpótlása. Nagyon népszerű, mert nem tartalmaz fémet, így elkerülhető az allergia és a természetellenes hatások, és elég erős ahhoz, hogy akár egy egész fogsort is készítsünk belőle. A kialakítás több időt vesz igénybe, mint más koronák, de a lehető legtermészetesebb hatást éri el, és még az íny széleit is tökéletesen egészségesen tartja. 

A cirkónium korona előnyei

  • biokompatibilis: oldhatatlan, a szervezet nem termel antitesteket. 
  • szövetbarát: az íny jól reagál a cirkóniumra, így a feszes és rózsaszínű fogínyszövet marad a cirkónium koronák körüli területe. 
  • a cirkónium abszolút saválló, a váz milliméteres pontosságú illeszkedése nem engedi be az ételmaradékokat és ezáltal a baktériumokat, amelyek aztán fogszuvasodást és fogszuvasodást okoznának. Az íny teljesen egészséges marad, és könnyen tisztítható. 
  • fémmentes: tökéletes alternatíva fémallergiák esetén, nem okoz allergiás reakciót. Fehér színének köszönhetően kiváló esztétikai minőséget képvisel, és tökéletes az elülső részhez is. Rosszul vezeti a hőt, így a meleg és hideg ételek fogyasztása nem okoz felvillanyozó kényelmetlenséget étkezés közben.
  • nagy hajlítószilárdságú: hajlítószilárdsága jellemzően akár hatszorosa is lehet a hagyományos porcelán koronákénak, így kiváló megoldás több foghiba áthidalására, rágófogak pótlására. 

A cirkónium korona hátrányai

  • bármilyen fehér is a cirkónium váz, nem képes tökéletesen utánozni a zománcot egy teljes kerámia koronához képest. Avatatlan szem számára azonban ez nem igazán észrevehető különbség. A megfigyelések szerint a kész fog valamivel telítettebb és jobban nyeli el a fényt a cirkónium koronán belüli vázszerkezetnek köszönhetően. 
  • a cirkónium korona ára magasabb árkategóriát képvisel, mint a fémkerámia korona ára, így az összköltség magasabb, mint a régi technológiáknál.

A cirkónium korona költsége

  • A cirkónium költsége itt is a koronák árkategóriájának élére emelik. Az utóbbi időben nagy népszerűségnek örvendő és keresett cirkónium koronák azonban nagyon jó ár-érték arányúak. Különböző típusok léteznek attól függően, hogy cirkonium vázra kerül leplezésként vagy monolit tömbből faragják ki vagy hogy implantátumról vagy saját fogról van-e szó. A cirkónium koronák ára 105.000 és 135.000 Ft között mozog.

Teljes kerámia korona – préselt kerámia korona előnyei / hátrányai / költségei

Mindkét elnevezés ugyanazt a korona típust takarja, és gyakran a fogorvosok egyszerűen porcelán koronának nevezik. A felhasznált alapanyag tekintetében további variációk lehetségesek, így beszélhetünk még EMAX vagy PROCERA koronáról is. Préselt kerámia használatával kiemelkedő esztétikai hatás érhető el, különösen egyéni koronák készítésénél.
Az esztétikai fogászatban a teljes kerámia korona a biztos garancia a tökéletes fogpótlásra. Ezekkel lehet a lehető legtermészetesebb hatást elérni és a fémallergiásoknak is ez az ideális megoldás. Nem olyan erősek, mint a fémötvözetből készült koronák, és kicsit gyorsabban koptatják a szemben lévő fogakat. A legkiválóbb választás elülső fogakhoz. 

A teljes (préselt) kerámia korona előnyei

  • a hagyományos koronák és hidak esetében a fém keret megakadályozza a fény átjutását. A préselt kerámia teljesen alkalmazkodik a fog színéhez és a fog fényáteresztő képessége is teljes mértékben megőrizhető.
  • a legjobb összesztétikai hatást képes elérni, fémmentes, lítium-diszilikát alapú anyag, amely préselési technikával kapja meg végleges korona formáját
  • tökéletes harmóniát teremt a szomszédos fogakkal, nincs szürke íny 

A teljes (préselt) kerámia koronák hátrányai

  • harapási magasság probléma vagy mélyharapás esetén a készítmény nem javasolt
  • nem ajánlott nagyobb fogvesztés áthidalására, inkább csak szóló korona készíthető belőle
  • a kerámia korona összára magasabb árkategóriát képvisel, mint a többié 

Egy teljes (préselt) kerámia korona költsége

  • a teljesen kerámia koronák nagyon népszerűek, különösen fémmentes kialakításuk miatt. A költségek valamivel magasabbak, így egy saját fogra készült préskerámia korona ára 110.000 Ft, implantátumra helyezve 120.000 Ft. Nagyon jól szigetelnek a hideggel és a meleggel szemben, színüket tekintve pedig leginkább a természetes fogakra hasonlítanak. A magas ár is ennek tudható be, hisz kicsit bonyolultabb az előállításuk, de aligha lehet őket megkülönböztetni a természetes fogaktól. 
Kerámia korona Kerámia korona
Különböző anyagok szín áteresztő képessége Különböző anyagok szín áteresztő képessége
E-max korona E-max korona

Kezelési folyamat

A korona valójában a teljes kezelési folyamat megkoronázása. A fogpótlás elkészítése fogorvosaink és fogtechnikusaink precízen összehangolt együttműködése. A folyamat sikeressége érdekében az is fontos, hogy a páciens a kezelés előtt és után is kövesse a fogorvos ajánlásait. Fogágy betegség vagy egyéb okok miatt a fogak kilazulása esetén nagyon alaposan meg kell fontolni, hogy melyik fogsor megfelelő, hogy ne merüljenek fel felesleges költségek.

  1. Az első lépés a konzultáció és a kezelés megtervezése. A konzultáció során a megfelelő röntgenfelvételek és a személyes vizsgálat alapján precíz kezelési terv készül. Az első lépés az érintett fogak lecsiszolása. Itt fogorvosunk eltávolítja a fog felső rétegét, majd egy speciális lenyomatanyag segítségével lenyomatokat vesz a koronáról a fogtechnikus számára. Bár ez a kezelési lépés kényelmetlen lehet, nem fájdalmas. Időtartama a fogak számától függ, de elérheti az 1-2 órát is. Ezt követően a páciens és a fogorvos közösen dönt a fogak színéről a fogszín paletta segítségével. Esetenként a fogkövet el kell előbb távolítani vagy foghúzás is szükségessé válhat. Az első kezelés után a fogorvos ideiglenes anyagból készült pótlást helyez el a polírozott fogakra, amely védi a fogat a kerámia korona elkészültéig, tehát ideiglenes megoldásként esztétikus kialakítású, úgynevezett fogszínű akrilátból készült koronák kerülnek fel.
  2. A második lépés a váz beállítása. A váz és a további fázisok elkészítése – egyenként - körülbelül 4-5 napot vesz igénybe. A leendő fogpótlás vázának pontosan illeszkednie kell az előkészített fog csonkokra, hogy a koronák majd összességében szilárdan üljenek. Gyakran szükséges még egy próba fázis mielőtt rögzítik a következő kezelési lépésben. 
  3. A harmadik lépés a korona rögzítése. Az ideiglenes műanyag pótlás eltávolítása után fogorvosunk alaposan megtisztítja fogait. A kezelés sikere gyakran attól függ, hogy mennyire alaposak ezek a lépések annak biztosítására, hogy baktériumok vagy más szennyeződések ne akadályozzák a gyógyulást. A fogorvos felhelyezi a vázat a koronákkal és ellenőrzi a fogak formáját, korrigálja a harapást és a harapási magasságot. Ez az úgynevezett okklúziós papírral történik, amely megmutatja a még korrekcióra szoruló területeket. A fogak színe is korrigálható. Egyes esetekben fájdalom jelentkezhet a korona felhelyezése után. Ennek egyrészt az lehet az oka, hogy a lecsiszolt fog még mindig érzékeny, a korona nem megfelelő magasságú, vagy ritkán az előkészítés nem volt alapos. Ha súlyos és tartós tünetei vannak, fontos a kivizsgálás. A teljes kezelési folyamat általában körülbelül pár héten belül befejezhető, és újra jókedvűen mosolyoghat új csillogó fogaival. Nagyon fontos, hogy a kezelés után fogorvosaink utasításait betartsák. A megváltozott állapothoz természetesen idő kell, míg megszokja. A teljes kezelés után a páciens kontroll időpontot kap, hogy az esetleges egyenetlenségeket kijavítsák. 
Lenyomat vétel Lenyomat vétel

Mennyi ideig tart egy korona?

Idővel a száj anatómiája megváltozik, így a sok évvel ezelőtti pótlások már nem illeszkednek tökéletesen; mozognak és törhetik az ínyt. Emellett a helytelenül illeszkedő fogsor az előkészített fogakat is meglazíthatja, érzékennyé teheti. Ezért célszerű a fogpótlásokat rendszeres időközönként ellenőriztetni. Az éves kontroll elengedhetetlen a garancia fenntartásához. A korona alapos előkészítés után hosszú ideig betöltheti funkcióját. Ha a fogfájás azonban továbbra is fennáll a korona alatt, akkor a betegségek is okozhatnak kellemetlenséget. Ilyen például a szuvas fog vagy a gyulladás a korona alatt. Ezek a ragasztott korona eltávolítása után hatékonyan kezelhetők. Fontos azonban, hogy a szükséges kezelést a lehető leggyorsabban elvégezzék, így ha a fájdalom nem múlik, érdemes mielőbb felkeresni fogorvosunkat. 

Hogyan válasszam ki a számomra megfelelő koronát?

Függetlenül az okoktól és a lehetőségektől, mindenképpen javasoljuk, hogy először mindig konzultáljon fogorvosával. Protetikus szakembert kell keresünk, aki részletesen el tudja nekünk magyarázni a koronák közötti különbséget és azt is, hogy mi az, amit nekünk ajánlanak. Esztétikai okokból mindenképpen fontolja meg a cirkónium koronák használatát, mivel ez a technológia biztosítja a lehető legtermészetesebb megjelenést. Ha csak hiányzó rágófogat, vagy hátsó területen lévő fogat szeretne pótolni, és nem szeretne magas költségeket, akkor a fémkerámia korona is jó megoldás lehet. Azonban ezeknek a koronáknak a népszerűsége folyamatosan csökken, mivel már nem a legkorszerűbb technológiának számítanak. A fogorvosok azonban anyaguk stabilitása, megbízhatósága és rugalmassága miatt is szívesen használják. Bár a fémkerámia ára alacsonyabb, idővel viszont észrevehetővé válhatnak az ínyszéleken megjelenő vékony szürke csíkok. Sokan a cirkóniumot részesítik előnyben, annak ellenére, hogy magasabbak a költségek, mert el akarják kerülni, hogy fém kerüljön a szájukba.

Elégedett páciens Elégedett páciens

Milyen kockázatokat rejt magában a korona?

Két szempontból beszélhetünk a koronák kockázatairól. Egyrészt nagyon fontos a fogorvos minden tanácsának szigorú betartása a kezelés alatt és után. Ez vonatkozik mind az ideiglenes korona, mind a csiszolt fog kezelésére, mind a kész korona tisztítására. Másrészt feltételezni kell, hogy a fogorvos valóban profi munkát végez, ami mindenekelőtt azt jelenti, hogy a megmaradt fogak esetleges szuvasodása kezelésre került. További szempont, hogy a koronák illeszkedése tökéletes legyen, mert lehetőséget kínál a baktériumoknak, hogy ott fészkeljenek és szaporodjanak és másodlagos fogszuvasodást képezzenek. Ha a korona egy híd része, a páciensek ezt nagyon későn vehetik észre. Sokan tévesen azt hiszik, hogy fogszuvasodás nem fordulhat elő koronáknál, és nem fordítanak annyi figyelmet a szájhigiéniára. A korona szélei különösen érzékenyek a fogszuvasodásra, mivel ott könnyen megtelepedhetnek a baktériumok. Emiatt a fogszuvasodás először a korona szélén alakul ki, majd lassan beköltözik a fog belsejébe. Sajnos súlyos károsodás esetén az ilyen szuvasodás kezeléséhez el kell távolítani a koronát és a fogorvos csak ezután láthatja, hogy a fog megmenthető-e.

Ugyanilyen alapossággal kell megvizsgálni a fogak gyökerét, mielőtt rákerül a végleges pótlás. Az esetek legtöbbjénél szükség van gyökérkezelésre, ami megvédi a pácienst a fog esetleges begyulladásától.

Mennyi idő alatt készül el a korona?

A korona elkészítése a fogtechnikus és a fogorvos összehangolt együttműködését igényli. Az, hogy mennyi idő alatt készül el a korona, általában az anyagtól, a korona típusától, valamint a fogorvos és a fogtechnikus közötti megállapodástól függ. A korona behelyezését előkészítő kezelés a fog lecsiszolásával kezdődik. A felső réteget eltávolítjuk. Ezután lenyomatokat veszünk, amely a fogtechnikai laborba kerül. A színről és az anatómiai körülmények alapján a formáról is a páciens és orvosa közösen dönt. Az első kezelés után a fogorvos ideiglenes fogsort helyez be, hogy ne kelljen fog nélkül távoznia a rendelőből. A második lépés egy próba, ahol fel kell próbálni a vázat, aminek pontosan illeszkednie kell a foghoz. A következő lépésben a fogakat is a vázhoz próbáljuk. Ott ellenőrizzük a harapást és a fogak formáját. Itt módosíthatjuk a fogak formáját, hosszát és színét. Végül a korona átadása és rögzítése történik. Minimális változtatás még most is végrehajtható. Ez a kezelési lépés általában 5-10 napig tart, a pontos időtartam attól függ, hogy hány koronát gyártanak, és hogy a fogakat még ki kell-e húzni vagy más módon kell kezelni előtte. 

Mennyire fájdalmas a korona rögzítése?

Ha úgy dönt, hogy koronát szeretne, a fogorvos először előkészíti a fogat csiszolással. Kellemetlen lehet, és úgy érezheti, hogy a vártnál tovább tart, de nem igazán fájdalmas. Közvetlenül a korona felhelyezése után még fájdalom jelentkezhet, aminek több oka is lehet. Alapvetően a polírozott fog egy ideig még érzékeny lehet, míg egy másik ok, hogy a korona nem megfelelő magasságú, és ez ráharapáskor kellemetlen érzést kelt. Ez a probléma könnyen orvosolható, viszont ha a tünetek súlyosabbak, feltétlenül keresse fel fogorvosát.
Hány napig tart a végleges korona felhelyezése? Addig nem lesz fogam?

Hogy milyen gyorsan készül el, az attól függ, hogy hány koronára van szükség, és milyen típust választ a páciens. A fémkerámia és cirkónium koronák egyformán gyorsan, akár 5 nap alatt elkészíthetők. Ha a préselt kerámia koronákról van szó, azok időigényesebbek, de akár 4-6 darabot is el lehet készíteni 5 nap alatt. Így akár egy hét leforgása alatt mindenkinek ragyogó, megújult mosolya lehet. Természetesen a kezelés során a polírozott fogakra ideiglenes koronákat helyezünk, hogy elkerüljük az érzékenységet és esztétikusak legyenek (ezek a kezelés után azonnal fehér műanyagból (akrilát) készülnek). 

Milyen garanciális feltételek vonatkoznak a fogkoronára?

Ahhoz, hogy a fogpótlásokra érvényes három év garancia érvényben maradjon, bizonyos feltételnek teljesülnie kell. Mindenekelőtt a páciensnek évente legalább egyszer el kell mennie a kezelőorvoshoz kontrollra. Emellett rendszeres szájhigiéniai kezelésre is szükség lehet, melynek gyakoriságát a fogorvos határozza meg a páciens igényei szerint. A funkciójában vagy anyagában sérült korona három éven belül garanciálisan cserélhető, ha az állapotromlás nem a páciens hibájából, balesetből vagy egészségi állapotromlásból ered. Rendszeres éves ellenőrzésre van szükség a beteg bármilyen károsodásának vagy nem megfelelő viselkedésének (pl. túlzott dohányzás vagy rossz szájhigiénia) észlelésére. Ha a koronának működési hibája van, az általában rövid időn belül nyilvánvalóvá válik. 

A 3 éves garanciaidőnek akkor van értelme, ha a páciens következetesen betartja a fogorvos utasításait. Alapszabály, hogy a koronát ugyanolyan gondossággal kell tisztítanunk, mint a saját fogainkat. A korona elhanyagolása gyorsan további problémákhoz vezethet. Ha az íny és a korona közötti érintkezés megfelelő, akkor nem kerülhetnek ételszemcsék a korona alá. Idővel azonban az íny visszahúzódásával apró rések képződhetnek, amelyeken keresztül a korona alá bekerülhetnek különböző ételmaradékok és egyéb szennyeződések és emiatt a baktériumok elindíthatják a fogszuvasodást. Az eredeti saját fogakhoz hasonlóan a koronák is rendszeres tisztítást, fogkő eltávolítást igényelnek, amelyet fogorvos vagy dentálhigiénikus is végezhet. A rendszeres professzionális fogtisztítás elengedhetetlen a jó állapot fenntartásához. A szájhigiéniai kezeléseken való rendszeres részvétel és a további tisztítóeszközökbe való befektetés ugyan többletköltséggel jár, de megéri, ha később nem akarja újrakezdeni az egész eljárást. 

Mindenféle ételt ehetek, ha koronát kapok?

Elvileg minden koronával ellátott fog ugyanolyan ételek fogyasztását teszi lehetővé, mint az a saját fogakkal történt. Pisztácia héjat a saját fogunkkal sem ajánlott feltörni, így erre az új korona sem lesz alkalmas. Az újonnan behelyezett koronát azonban alaposan „tesztelni” kell, mert időbe telik, míg megszokja. Sokan arról számolnak be, hogy mintha valami idegen test lenne a szájukban, ami teljesen érthető. A korona anyaga nem tud pontosan olyan érzést kelteni, mint a saját foga, ezért időbe telik, míg a páciens megszokja az új „testrészt”. Ez az adaptálódás azonban hamar megtörténik, így nincs ok aggodalomra. A fémkerámia korona a legjobb rágásra, ezért ritkán történik "evés balesetük". A cirkónium már keményebb, kevésbé rugalmas anyag, eltarthat egy ideig, amíg a páciens kialakítja a helyes rágástechnikát. Az újonnan felhelyezett koronák után erősen ajánlott, hogy a páciens először könnyebb, rágható és lágyabb ételeket egyen, majd fokozatosan térjen át a nehezebb, több rágást igénylő ételekre. Balesetek történhetnek nagyon kemény, erős rágást igénylő ételekkel, de ezek elsősorban a már elöregedett koronáknál fordulnak elő. Időnként a burkolat letörik, vagy maga a korona kieshet - mert a ragasztó valamilyen rejtett okból kilazul. Nem kell tartanunk a korona rövid távú elszíneződésétől, nem szívja magába az erős színezékkel rendelkező ételek színét, mint a vörösbor, kávé, curry stb. A dohányzás és a kávé azonban hosszú távon károsíthatja az élénk színeket és a sárgás elszíneződést okoz a fog felszínén, amit persze egy professzionális fogtisztítással el lehet tüntetni.

Mi a helyzet a koronákkal fogágybetegség esetén?

A fogágy betegség (parodontitis) komoly aggodalomra okot adó állapot, amely folyamatos kezelést és fogorvosi ellenőrzést igényel. Előrehaladott fogágy gyulladás esetén folyamatosan fennáll a fogak elvesztésének vagy legalábbis kilazulásának veszélye. Fontos tudni, hogy egy káros bakteriális fertőzés folyamatosan jelen van a szájban. Ebben az esetben nagyon fontos átgondolni, hogy mikor és milyen fogsort érdemes csináltatni. Alapvetően semmilyet, amíg a gyulladásos állapot a szájban fennáll. Ha parodontitisről van szó, az első lépés magának a fogágy gyulladásnak a kezelése és a szájban lévő baktériumok elleni küzdelem. Miután a fogorvos a megfelelő állapotba hozta a páciens száját (mélytisztítással, rendszeres professzionális fogtisztítással), a következő lépés lehet a fogpótlások kérdése. Laza fogakra is felhelyezhető korona, de figyelembe kell venni, hogy a fog és így a korona is kisebb eséllyel indul, mint egészséges szájjal. Ez hosszú távon csak tovább növelné a páciens költségeit, ha közvetlenül a fogsorra koncentrálunk, és elkerüljük a parodontális problémát. Az előzetes kezelések ugyan többletköltséggel járnak a betegnek, de hosszú távon anyagilag és mindenekelőtt egészségügyi szempontból is jobban megtérülnek.

Híd vagy korona?

Ahogy korábban már leírtuk, egy vagy több tagú foghiány pótlása történhet saját fogakra vagy fogimplantátumra ültetett híddal.

Háromtagú híd Háromtagú híd
3-tagú implanthíd 3-tagú implanthíd
Implantos körhíd Implantos körhíd
Hibrid híd Hibrid híd

Teljes foghiány esetén, amennyiben a fogív és a fogíny esztétikája lehetővé teszi, adott számú implantátumra egy ún. körhidat is rögzíthetünk, mely mind küllemében, mind pedig funkciójában a saját, ápolt fogazatot közelíti.

A mai modern technológia lehetővé tesz egy olyan kompromisszumos megoldást is, ahol a körhidat minimális ínyrésszel összefogva rögzítik a beültetett implantokhoz, ezáltal ki tudják küszöbölni az ínyvonal esetleges komolyabb egyenetlenségeit. Ezt a megoldást hívjuk "hibrid híd"-nak.

Rögzített fogpótlások (koronák, hidak) | Vitalitás Fogászati Központ Rögzített fogpótlások (koronák, hidak) | Vitalitás Fogászati Központ

Gyakran ismételt kérdések

Mennyibe kerül egy korona?

Egy fogpótlás költsége pontosan kiszámolható az alapos konzultációt követően kézbe kapott Kezelési terv alapján. Az árak 70-150.000 Ft között mozognak, típustól és anyagtól függően.

Fáj a korona felragasztása?

A korona ragasztása fájdalommentes, kb. 15 percet vesz igénybe. A korona ragasztása után átmeneti érzékenység (pl. hideg-meleg érzékenység, feszülés) léphet fel, amely általában két napon belül megszűnik, amikor a fog elkezd regenerálódni és lezárja a mikroszkopikus, sérült idegcsatornákat.

Leesett a koronám, hogyan tudom otthon visszaragasztani?

A korona ragasztása szakszerűen csak fogászati rendelőben, speciális ragasztóval végezhető.

Meddig garanciális a koronám?

A koronákra 3 év garanciát tudunk vállalni, akár saját fogunkra, akár implantátumra rögzítjük. A garancia azonban csak akkor érvényes, ha a páciens teljesíti a garanciális feltételeket.

Elszíneződhet a korona?

Mivel minden fogpótlás zárt, szervetlen anyagból készül, a színe az évek során egyáltalán nem változik. Ami változhat, az a saját fogaink színe, így a részleges fogpótlások már nem néznek ki olyan egységesen és esztétikusan, mint eredetileg. Például, ha 2-3 elülső fogunkon van csak korona, akkor a szomszédos, természetes fogaink elszíneződése miatt más lesz a fogak színe. A front régióban ezért érdemes a középső 4-6 fogat egységesen kezelni.

Ki tudom fehéríteni a fogak koronáját?

Mivel a koronák szervetlen, nem porózus anyagokból készülnek, a klasszikus fogfehérítő kezelés nem hoz látható eredményt, szemben a saját, természetes fogakkal. Akár a fogsor eredeti fényét is tompíthatja, ezért nem érdemes otthoni fehérítéssel próbálkozni. A korona készítésekor helyesen kiválasztott színárnyalat jelenti a megoldást.

Milyen gyakran kell koronát cserélni?

A korona élettartama általában minimum 10-15 év. Természetesen a tartóssága függ az anyagától és a felhasználásától is (pl. front- vagy hátsó rágó területen). Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizze állapotát, ha nem szeretne túl gyakran szembesülni fogászati költségekkel.

Kiválaszthatom a korona színét és formáját?

Erre mindenkinek megvan a lehetősége, igen. Természetesen fontos meghallgatni egy rutinos fogorvos ajánlásait és tanácsait. Általában az orvos a többi fog színével megegyező színt javasol, és ezek alakját is a szerkezeti adottságokhoz igazítja. Ettől eltér az elülső fogak alakjának megválasztásában, ahol csak az esztétikai szempontok játszanak szerepet. Részleges fogpótlás esetén érdemes a maradó fogakat először kifehéríteni és utána, ahhoz a világosabb színhez passzoló koronákat választani, így az idő előrehaladtával nem fog annyira elütni egymástól.

Hogyan ápoljam a koronát?

Bár a koronás fogak nem igényelnek különösebb gondozást, fontos a jó szájhigiénia fenntartása. Naponta legalább kétszer mosson fogat, és legalább napi egyszer használjon fogselymet, különösen a korona környékén, ahol az íny és a fog találkozik.

Továbbiak

fogpótlások | Szakorvosaink

Dr. Radó Ágoston

Dr. Radó Ágoston

fogszakorvos
Szakterület: endodoncia, esztétikai fogászat, fogpótlások, konzerváló és esztétikai fogászat
Nyelv: angol, német
Dr. Gruming Franciska

Dr. Gruming Franciska

fogszakorvos
Szakterület: esztétikai fogászat, fogpótlások, konzerváló és esztétikai fogászat
Nyelv: angol, német
Dr. Nádaskay Fruzsina

Dr. Nádaskay Fruzsina

fogszakorvos, dento-alveoláris sebész
Szakterület: dento-alveoláris sebészet, esztétikai fogászat, fogpótlások, konzerváló és esztétikai fogászat, szájsebészet
Nyelv: angol, francia
dr. Győri Eszter

Dr. Győri Eszter

fogorvos
Szakterület: endodoncia, esztétikai fogászat, fogpótlások, konzerváló és esztétikai fogászat
Nyelv: angol
dr. Gara Bettina

Dr. Gara Bettina

fogorvos
Szakterület: endodoncia, esztétikai fogászat, fogpótlások, gyermekfogászat, konzerváló és esztétikai fogászat
Nyelv: angol
dr. Somfai Dóra

Dr. Somfai Dóra

fogszakorvos
Szakterület: esztétikai fogászat, fogpótlások, gyermekfogászat, konzerváló és esztétikai fogászat
Nyelv: angol
Dr. Tóth Máté

Dr. Tóth Máté

fogszakorvos
Szakterület: esztétikai fogászat, fogpótlások, konzerváló és esztétikai fogászat
Nyelv: angol
Dr. Hallgató Júlia

Dr. Hallgató Júlia

fogszakorvos
Szakterület: fogpótlások, gyermek és felnőtt fogszabályozás, gyermekfogászat, konzerváló és esztétikai fogászat
Nyelv: angol, francia, német
dr Ehreth Csilla

Dr. Ehreth Csilla

fogszakorvos
Szakterület: esztétikai fogászat, fogpótlások, konzerváló és esztétikai fogászat
Nyelv: angol
Dr. Gál Bernadett

Dr. Gál Bernadett

fogszakorvos
Szakterület: esztétikai fogászat, fogpótlások, gyermekfogászat, konzerváló és esztétikai fogászat
Nyelv: német
szulesi_szabadsag
A doktornő jelenleg szülési szabadságon van
Dr. Kollár Karolina

Dr. Kollár Karolina

fogszakorvos
Szakterület: esztétikai fogászat, fogpótlások, gyermekfogászat, konzerváló és esztétikai fogászat
Nyelv: angol
szulesi_szabadsag
A doktornő jelenleg szülési szabadságon van
Továbbiak
Tartalom

Tartalom

Rólunk mondták